Wyrok NSA z dnia 5 grudnia 2006 r., sygn. I FSK 251/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Zając (sprawozdawca), Sędzia NSA Przemysław Dumana, Sędzia NSA Krzysztof Stanik, Protokolant Iwona Wtulich, po rozpoznaniu w dniu 28 listopada 2006 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej "F." /"E."/ Ltd. z siedzibą w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 listopada 2004 r. sygn. akt III SA/Wa 1841/05 w sprawie ze skargi "F." /"E."/ Ltd. z siedzibą w S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 27 kwietnia 2005 r. (...) w przedmiocie odmowy dokonania zwrotu podatku od towarów i usług za okres od lipca do grudnia 2002 r. 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie, 2. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w W. na rzecz "F." /"E."/ Ltd. z siedzibą w S. kwotę 5.400 zł /słownie: pięć tysięcy czterysta złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi kasacyjnej jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 listopada 2005 r., III SA/Wa 1841/05, mocą którego oddalono skargę "F." /"E."/ Ltd. z siedzibą w S. /Wielka Brytania/ na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 27 kwietnia 2005 r., (...) w przedmiocie odmowy dokonania zwrotu podatku od towarów i usług za okres lipiec - grudzień 2002 r. w łącznej wysokości 868.601 zł.
W motywach rozstrzygnięcia Sąd opisał przebieg sprawy. Ustalono, że w ocenie organów podatkowych wnioskodawca świadczący usługi informatyczne dla podmiotów z sektora bankowego, prowadzi działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a więc nie jest podmiotem uprawnionym do zwrotu podatku w myśl par. 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 czerwca 2001 r. w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podmiotom /Dz.U. nr 67 poz. 690/., zwanego dalej: rozporządzenie MF. Wskazano, że w ramach prowadzonej działalności spółka zawarła z polskimi klientami kontrakty na udzielenie licencji dotyczącej oprogramowania oraz świadczenie usług informatycznych. Umową z dnia 29 października 2000 r. ustanowiła "FP" Sp. z o.o. podwykonawcą takich usług na terenie Polski. Z tytułu usług podwykonawcy skarżący otrzymywał faktury VAT wystawione przez "FP" Sp. z o.o. Faktury te zawierały kwotę odpowiadającą wartości usług powiększoną o 22% podatek VAT.