Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 16 lutego 2006 r., sygn. I FSK 924/05

Wykładnia prawa dokonana przez Sąd Najwyższy w wyrokach wydanych przed 1 stycznia 2004 r. w wyniku rozpoznania rewizji nadzwyczajnych od wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego wiąże wojewódzkie sądy administracyjne przy rozpoznawaniu spraw, w których została ona wyrażona.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 10 lutego 2006 r. na rozprawie w Wydziale I Izby Finansowej skargi kasacyjnej Towarzystwa Finansowo-Leasingowego S.A. w Z.-G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 marca 2005 r. III SA/Wa 2425/04 w sprawie ze skargi Towarzystwa Finansowo-Leasingowego S.A. w Z.-G. na decyzję Ministra Finansów z dnia /bez dnia/ października 2001 r. (...) w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie podatku od towarów i usług za grudzień 1995 r. - oddala skargę kasacyjną; (...).


UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 25 września 2000 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług Pierwszy Urząd Skarbowy w Z.-G. określił Towarzystwu Finansowo-Leasingowemu Spółce Akcyjnej w Z.-G. za grudzień 1995 r. nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym podlegającą zwrotowi, wysokość kwoty podatku wynikającej z art. 33 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm., powoływanej dalej jako ustawa o podatku od towarów i usług/, zaległość podatkową wraz z odsetkami za zwłokę oraz dodatkowe zobowiązanie podatkowe. W wyniku odwołania od tej decyzji Izba Skarbowa w Z.-G. w dniu 20 grudnia 2000 r. wydała decyzję, którą uchyliła decyzję organu I instancji w części dotyczącej podatku należnego oraz określiła prawidłową wysokość nadwyżki podatku naliczonego nad należnym podlegającą zwrotowi, wysokość zobowiązania podatkowego określonego na podstawie art. 33 ustawy o podatku od towarów i usług, zaległość podatkową, odsetki za zwłokę oraz dodatkowe zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług.

9 lutego 2001 r. Towarzystwo Finansowo-Leasingowe S.A. w Z.-G. złożyło do Ministra Finansów wniosek o stwierdzenie nieważności ostatecznej decyzji Izby Skarbowej w Z.-G. z dnia 20 grudnia 2000 r. Zarzuty strony /wynikające z wniosku oraz uzupełniane i zmieniane pismami składanymi w toku postępowania/ oparte były na podstawie wskazanej w art. 247 par. 1 pkt 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa /Dz.U. nr 137 poz. 926 ze zm., powoływanej dalej jako Ordynacja podatkowa/. W ocenie strony decyzja Izby Skarbowej naruszała w sposób rażący art. 33 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, par. 1 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 1994 r. w sprawie zaniechania poboru podatku od towarów i usług od zakładów pracy chronionej /M.P. 1995 nr 2 poz. 27, zwanego dalej zarządzeniem Ministra Finansów z 1994 r./ w zw. z art. 33 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Ponadto w ocenie strony doszło do rażącego naruszenia art. 68 par. 1 Ordynacji podatkowej z uwagi na przedawnienie zobowiązania podatkowego. Naruszony został także art. 233 par. 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej poprzez uchylenie tylko w części decyzji organu I instancji i określenie prawidłowej wysokości zobowiązania przez organ odwoławczy. W ten sposób w ocenie strony w obrocie prawnym znalazły się jednocześnie dwie decyzje w tej samej sprawie. Ponadto strona stwierdziła, iż brak było podstaw do naliczania odsetek za zwłokę od nienależnie zwróconej podatniczce nadwyżki podatku należnego nad naliczonym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00