Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie NSA z dnia 31 marca 2005 r., sygn. II OZ 155/05

1. Zgodnie z art. 61 par. 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi /Dz.U. nr 153 poz. 1270 ze zm./ wstrzymanie zaskarżonego aktu może nastąpić wyłącznie w wyniku złożonego przez skarżącego stosownego wniosku. Obowiązek kierowania się zasadą skargowości kończy się jednak na etapie wszczęcia postępowania w sprawie wstrzymania wykonania.

2. Sąd ma obowiązek uwzględniać z urzędu, a więc i bez wniosków strony, okoliczności decydujące o wstrzymaniu bądź odmowie wstrzymania wykonania aktu lub czynności zaskarżonych do Sądu.

3. Ustawodawca nie uzależnił możliwości wstrzymania wykonania zaskarżonego aktu od wykazania przez stronę, że zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków.

 

Naczelny Sąd Administracyjny, po rozpoznaniu w dniu 31 marca 2005 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej zażalenia Wojewody na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 21 grudnia 2004 r., III SA/Wr 742/04, o odmowie wstrzymania wykonania uchwały nr XIX/115/2004 Rady Powiatu T. z dnia 8 września 2004 r. wydanej w przedmiocie przyłączenia Centrum Rehabilitacyjno-Ortopedycznego W. Szpitala dla Dzieci i Młodzieży w T. przy ul. L. 1 do Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej - Szpitala im. Ś.J.Ś. przy ul. P. 53/55, postanawia uchylić zaskarżone postanowienie i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia WSA we Wrocławiu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00