Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 13 kwietnia 2005 r., sygn. II GSK 31/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Edward Kierejczyk, Sędziowie NSA Kazimierz Jarząbek, Małgorzata Korycińska (spr.), Protokolant Anna Tomaka, po rozpoznaniu w dniu 13 kwietnia 2005 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej B. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 października 2004 r. sygn. akt 6 II SA 3624/03 w sprawie ze skargi B. W. na decyzję Ministra Finansów z dnia [...] sierpnia 2003 r. Nr [...] w przedmiocie uprawnienia do prowadzenia ksiąg rachunkowych oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę B. W. na decyzję Ministra Finansów w przedmiocie odmowy wydania certyfikatu księgowego uprawniającego do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

W uzasadnieniu orzeczenia Sąd I instancji przyjął następujący stan faktyczny:

Wnioskiem z dnia [...] grudnia 2002 r. B. W. zwróciła się do Ministra Finansów o wydanie certyfikatu księgowego uprawniającego do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Decyzją z dnia [...] maja 2003 r. Minister Finansów, działając na podstawie § 3 oraz § 18 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 18 lipca 2002 r. w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (Dz.U. Nr 120, poz. 1022), odmówił wydania certyfikatu ze względu na niespełnienie wymogów dotyczących wykształcenia. Zdaniem organu, ubiegająca się o certyfikat spełnia wymogi prawne w zakresie praktyki w księgowości, natomiast nie spełniała na dzień 31 grudnia 2001 r. warunku wykształcenia o specjalności rachunkowość. Skarżąca ukończyła studia podyplomowe o tej specjalności dopiero w czerwcu 2002 r. Nadto Minister Finansów uznał, że skarżąca nie spełniała również wymogu wykształcenia określonego przez § 3 ust. 1 pkt 2 przywołanego rozporządzenia, którego zasadniczym warunkiem jest uzyskanie stosownego wykształcenia magisterskiego o specjalności rachunkowość lub podyplomowego o specjalności rachunkowość w jednostce organizacyjnej szkoły wyższej uprawnionej, zgodnie z odrębnymi przepisami, do nadawania tytułu naukowego doktora nauk ekonomicznych. Tymczasem skarżąca ukończyła studia podyplomowe w Wyższej Szkole Bankowości, Finansów i Zarządzania im. Profesora Romualda Kudlińskiego w Warszawie, która to uczelnia nie jest jednostką uprawnioną do nadawania tytułu naukowego doktora nauk ekonomicznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00