Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 29 czerwca 2005 r., sygn. I GSK 475/05

Ani z treści art. 150 par. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa /Dz.U. nr 137 poz. 926 ze zm./ ani żadnego innego przepisu prawa nie wynika obowiązek umieszczania na przesyłce względnie na dowodzie doręczenia adnotacji o miejscu umieszczenia pisma doręczanego w toku postępowania podatkowego lub celnego w formie doręczenia opisanego w art. 150 Ordynacji podatkowej, to jest przy zastosowaniu awiza.

Okoliczność, czy zawiadomienie takie /awizo/ umieszczono w miejscu określonym w art. 150 par. 2 Ordynacji podatkowej może być ustalona przy użyciu wszelkich dopuszczonych środków dowodowych.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 29 czerwca 2005 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 1 grudnia 2004 r. I SA/Bd 498/04 w sprawie ze skargi Grzegorza P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w T. z dnia 30 lipca 2004 r. (...) w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe - oddala skargę kasacyjną.


UZASADNIENIE

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy uchylił decyzję Dyrektora Izby Celnej w T. z dnia 30 lipca 2004 r. (...) w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji, określił, że zaskarżona decyzja nie mogła być wykonana w całości i orzekł o kosztach postępowania.

Jak wyjaśniono w uzasadnieniu wyroku, decyzją z dnia 4 kwietnia 2003 r. Naczelnik Urzędu Celnego w T. uznał zgłoszenie celne z dnia 12 maja 2000 r., dokonane przez Grzegorza P., za nieprawidłowe i ustalił wartość celną towaru w prawidłowej wysokości. W dniu 9 kwietnia 2003 r. podjęto próbę zastępczego doręczenia decyzji przez funkcjonariusza celnego. Adresata nie zastano, małoletnia córka poinformowała o jego nieobecności. Wobec tego przesyłkę zawierającą decyzję wysłano za pośrednictwem poczty. Przesyłka powróciła do urzędu celnego w dniu 7 maja 2003 r., ze zwrotnego poświadczenia odbioru wynikało, że doręczyciel awizował przesyłkę w dniach 10 i 19 kwietnia 2003 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00