Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 24 lutego 2005 r., sygn. I GSK 17/05

Zgodnie z istotą przedstawicielstwa bezpośredniego w rozumieniu art. 253 par. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. Kodeks celny /t.j. Dz.U. 2001 nr 75 poz. 802 ze zm./ agencja celna działa w imieniu i na rzecz osoby reprezentowanej, a tym samym czynność zgłoszenia dokonana przez nią w granicach umocowania pociąga za sobą skutki bezpośrednio dla reprezentowanego. Oznacza to w konsekwencji, że zgłaszającym w znaczeniu prawnym i zarazem dłużnikiem celnym /art. 209 par. 3 zd. 1 Kodeksu celnego/ nie jest agencja celna, lecz podmiot przez nią reprezentowany, którym w niniejszej sprawie jest skarżąca.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 24 lutego 2005 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "K." Spółki z o.o. w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 15 września 2004 r. 3/I SA/Po 502/03 w sprawie ze skargi "K." Spółki z o.o. w S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w R. z dnia 10 lutego 2003 r. (...) w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe - oddala skargę kasacyjną; (...).


UZASADNIENIE

Wojewódzki Sąd Administracyjny w P. wyrokiem z dnia 15 września 2004 r. 3/I SA/Po 502/03, po rozpoznaniu sprawy ze skargi "K." Spółki z o.o. w S. /importer/ na decyzję Dyrektora Izby Celnej w R. z dnia 10 lutego 2003 r. (...) w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe - oddalił skargę.

W uzasadnieniu wyroku Sąd podał, że na podstawie zgłoszenia celnego z dnia 3 kwietnia 1998 r., dokonanego przez Agencję Celną BU-PS s.c. z s. w S., działającą jako przedstawiciel bezpośredni importera, Dyrektor Urzędu Celnego w R. objął procedurą dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym sprowadzone z Niemiec tłuszcze roślinne o nazwach: P., W-SU B., W-B. i Uni-B., zadeklarowane do kodu PCN (...) taryfy celnej ze stawką celną 3,8 procent.

Decyzją z dnia 12 grudnia 2000 r. Dyrektor Urzędu Celnego w R. uznał powyższe zgłoszenie za nieprawidłowe, zaklasyfikował P. do kodu PCN (...), a pozostałe tłuszcze - W-SU B., W-B. i Uni-B. do kodu PCN (...), ponownie określił kwotę wynikającą z długu celnego i odstąpił od nałożenia na Spółkę obowiązku uiszczenia odsetek wyrównawczych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00