Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 11 maja 2005 r., sygn. II GSK 49/05

1. Z wnioskiem o unieważnienie prawa z rejestracji może wystąpić jedynie podmiot mający w tym interes prawny. Brak spełnienia tego wymogu uniemożliwia bowiem merytoryczne rozpoznanie żądania unieważnienia prawa z rejestracji znaku towarowego w postępowaniu administracyjnym i wpływa na wynik postępowania sądowego.

2. W razie przyjęcia za podstawę uchylenia decyzji naruszenie przepisów postępowania, jeżeli mogło ono mieć istotny wpływ na wynik sprawy, sąd obowiązany jest wskazać w uzasadnieniu wyroku, jakie przepisy zostały naruszone i w jaki sposób należy dalej prowadzić postępowanie administracyjne. Takie ukierunkowanie postępowania administracyjnego pozwala na ustalenie w sposób prawidłowy stanu faktycznego sprawy i dopiero później na zastosowanie do niego odpowiedniej normy prawa materialnego.

3. Art. 8 pkt 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. o znakach towarowych /Dz.U. nr 5 poz. 17 ze zm./ stanowi, że niedopuszczalna jest rejestracja znaku sprzecznego z obowiązującym prawem lub zasadami współżycia społecznego.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 11 maja 2005 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Evyap S. A.S. Turcja od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 października 2004 r. 6/II SA 3571/03 w sprawie ze skargi Kosmetyczno-Lekarskiej Spółdzielni Pracy "IZIS" w Warszawie na decyzję Urzędu Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 10 kwietnia 2003 r. (...) w przedmiocie unieważnienia prawa z rejestracji znaku towarowego - uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania WSA w Warszawie; (...).


UZASADNIENIE

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję Urzędu Patentowego RP z dnia 10 kwietnia 2003 r. nr Sp. 218/01 w przedmiocie unieważnienia prawa z rejestracji znaku towarowego, orzekając jednocześnie, że uchylona decyzja nie podlega wykonaniu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00