Wyrok NSA z dnia 1 marca 2005 r., sygn. GSK 1336/04
W ramach usług kurierskich mogły znaleźć się doręczenia przesyłek o wadze mniejszej niż dwa tysiące gram. Jeśli taka działalność oparta jest na indywidualnych umowach, to nie może być nazwana powszechnymi usługami pocztowymi zarezerwowanymi dla Poczty Polskiej.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 1 marca 2005 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej UPSP Spółka z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 lipca 2004 r. 6/II SA 4001/02 w sprawie ze skargi UPSP Spółka z o.o. w W. na decyzję Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty z dnia 25 listopada 2002 r. (...) w przedmiocie nakazu zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie usług pocztowych - uchyla zaskarżony wyrok oraz decyzje Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty z dnia 25 listopada 2002 r. (...) i z dnia 4 września 2002 (...); (...).
UZASADNIENIE
Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę UPSP Sp. z o.o. w W, na decyzje Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty z dnia 25 listopada 2002 r. nr 36/02 w przedmiocie nakazu zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie usług pocztowych.
W uzasadnieniu wyroku Sąd uznał, że skarżona decyzja nie narusza zarówno przepisów prawa materialnego, jak i przepisów proceduralnych w stopniu, jakim mogło to mieć istotny wpływ na wynik sprawy. Istotę sporu stanowiło wyjaśnienie, czy świadczenie przez katowicki oddział skarżącej spółki - w ramach zawartych z poszczególnymi klientami umów cywilnoprawnych - usługi polegającej na przyjmowaniu, przewozie i doręczaniu przesyłek w postaci listów poniżej 2.000 g. narusza postanowienia art. 3 ust. 4 ustawy z dnia 23 listopada 1990 r. o łączności /Dz.U. 1995 nr 117 poz. 564 ze zm./. Zdaniem Sądu, podstawowe trudności w ocenie charakteru świadczonych przez UPSP Sp. z o.o. czynności wynikały z niewyczerpującej i niejednoznacznej definicji "pocztowych usług o charakterze powszechnym" zawartej w art. 2 pkt 1 ww. ustawy o łączności. Ustanowienie monopolu Poczty Polskiej w doręczaniu przesyłek listowych w odniesieniu do tego rodzaju usług stanowi ograniczenie wolności prowadzenia działalności gospodarczej. Sąd w pełni uznał za wiarygodne wyniki kontroli przeprowadzonej w siedzibie UPSP Sp. z o.o. - Odział K. w R.-Ś., z której jednoznacznie wynika, że spółka świadczy usługi polegające na przewozie i doręczaniu korespondencji w postaci listów, będących przesyłką listową w rozumieniu przepisu art. 2 pkt 2 cyt. ustawy. Sąd zgodził się ze stanowiskiem, że określony w art. 3 ust. 4 ustawy o łączności monopol Poczty Polskiej ograniczony jest z jednej strony masą przesyłki /do 2.000 g./ i jej rodzajem /przesyłki listowe, listy wartościowe, paczki pocztowe i przekazy pocztowe/, zaś z drugiej strony cechą powszechności przy wykonywaniu usług pocztowych. Te elementy definiuje obszar zastrzeżony dla Poczty Polskiej i ich stwierdzenie w działalności danego przedsiębiorcy pozwala na sformułowanie wobec niego zarzutów wykonywania działalności preter legem. Wszystkie te elementy zostały stwierdzone przez kontrolerów URTiP wobec spółki.