Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 20 padziernika 2005 r., sygn. I FSK 183/05
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Zając, Sędziowie NSA Małgorzata Niezgódka-Medek, Maria Dożynkiewicz (spr.), Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 20 października 2005 r. na rozprawie w Wydziale I Izby Finansowej skargi kasacyjnej Przedsiębiorstwa Budownictwa Ogólnego ,,B." Spółki z o.o. w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 27 października 2004 r. sygn. akt 1/III SA 227/03 w sprawie ze skargi Przedsiębiorstwa Budownictwa Ogólnego ,,B." Spółki z o.o. w G. na decyzję Izby Skarbowej w O. z dnia 31 grudnia 2002 r. (...) w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości podatkowej w podatku od towarów i usług za czerwiec 2002 rok 1) oddala skargę kasacyjną; 2) zasądza od Przedsiębiorstwa Budownictwa Ogólnego ,,B." Spółki z o.o. w G. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w O. kwotę 3.600 zł. /trzy tysiące sześćset/ tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Decyzją z 31 grudnia 2002 r. Izba Skarbowa w Olsztynie utrzymała w mocy decyzję Urzędu Skarbowego w O. z dnia 18 września 2002 r., którą odmówiono Przedsiębiorstwu Budownictwa Ogólnego "B." Spółce z o.o. z siedzibą w G. umorzenia zaległości podatkowej w podatku od towarów i usług za czerwiec 2002 r. w kwocie 108.867 zł.
W motywach zaskarżonej decyzji wskazano, iż z materiałów przedstawionych przez podatnika wynika, iż jest ono w trudnej sytuacji finansowej - posiada nieuregulowane należności wobec Urzędu Skarbowego, Urzędu Miasta, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz kontrahentów, a także zaciągnięte, w znacznej wysokości, kredyty bankowe.
Izba Skarbowa powołując się na treść art. 67 par. 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz.U. nr 137 poz. 926 ze zm./ podniosła, iż decyzje podejmowane na podstawie tego przepisu są decyzjami uznaniowymi. Udzielenie ulgi w postaci umorzenia należności budżetowych jest instytucją wyjątkową, której zastosowanie winny uzasadniać szczególne, nadzwyczajne okoliczności. W związku z tym ulga nie jest stosowana powszechnie. W ocenie organu odwoławczego wskazane przez Spółkę okoliczności nie stanowią wystarczającej podstawy do uwzględnienia wniosku.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right