Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 16 grudnia 2005 r., sygn. I FSK 423/05

1. Nie można równocześnie zarzucać naruszenia prawa materialnego przez błędną wykładnię i niewłaściwe zastosowanie.

2. Błędne zastosowanie /bądź nie zastosowanie/ przepisów materialnoprawnych zasadniczo każdorazowo pozostaje w ścisłym związku z ustaleniami stanu faktycznego sprawy. W konsekwencji oznaczać to będzie brak możliwości skutecznego powoływania się na zarzut niewłaściwego zastosowania prawa materialnego, o ile równocześnie nie zostaną także zakwestionowane ustalenia faktyczne, na których oparto skarżone rozstrzygnięcie.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 16 grudnia 2005 r. na rozprawie w Wydziale I Izby Finansowej skargi kasacyjnej Mariusza J., Spółki Cywilnej D. w Ł. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 16 grudnia 2004 r., I SA/Łd 861/04 w sprawie ze skargi Spółki Cywilnej D. Mariusz J., Andrzej J. z siedzibą w Ł. na decyzję Izby Skarbowej w Ł. z dnia 31 marca 2000 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług - oddala skargę kasacyjną; (...).


UZASADNIENIE

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 16.12.2004 r., I SA/Łd 861/04 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę spółki cywilnej "D." Mariusz J., Andrzej J. z siedzibą w Ł. na decyzję Izby Skarbowej w Ł. z dnia 31.03.2000 r., którą uchylono w części dotyczącej określenia dodatkowego zobowiązania spółki cywilnej "D." Mariusz J., Andrzej J. z siedzibą w Ł. Urzędu Skarbowego dla Ł. z dnia 6.09.1999 r., utrzymując ją w mocy w pozostałym zakresie.

W uzasadnieniu do tego wyroku w pierwszej kolejności przybliżono przebieg postępowania podatkowego. W tych ramach wskazano, że spór w niniejszej sprawie sprowadzał się do wyjaśnienia kwestii, czy sprzedaży udokumentowanej fakturami wystawionymi w dniach od 28.09.1994 r. do dnia 30.09.1994 r. dokonała spółka cywilna D., którą tworzyli wspólnicy Andrzej J. i Tadeusz Z. czy ta sama spółka ale w składzie Andrzej J. i Mariusz J. Wyjaśniono bowiem, iż w dniu 26.09.1994 r. ze spółki cywilnej "D." wystąpił Tadeusz Z. Okoliczność ta została potwierdzona zgłoszeniem VAT-4 o zaprzestaniu działalności, złożonym w Urzędzie Skarbowym dla Ł. oraz decyzją Urzędu Miasta Ł. o wykreśleniu spółki cywilnej "D." z ewidencji działalności gospodarczej. Z tych też powodów w dniu 26.09.1994 r. dokonano wykreślenia numeru identyfikacji podatkowej 725-001(...) tej spółki cywilnej. Jednocześnie w tym samym dniu rozpoczęła działalność spółka cywilna "D." w składzie Andrzej J. i Mariusz J., która otrzymała numer identyfikacji podatkowej 725-100(...).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00