Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie NSA z dnia 20 października 2005 r., sygn. II FZ 651/05

Sąd nie może odmówić przyznania prawa pomocy, jeżeli następstwem takiego rozstrzygnięcia byłoby istotne ograniczenie prawa strony do sądu, zwłaszcza poprzez uniemożliwienie złożenia skargi kasacyjnej ze względu na obligatoryjne jej sporządzenie przez profesjonalnego pełnomocnika/ art. 175 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz.U. nr 153 poz. 1270 ze zm./.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 20 października 2005 r. na posiedzeniu niejawnym w Wydziale II Izby Finansowej zażalenia Mirosława P. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 31 maja 2005 r. III SA/Wa 1015/04 przyznające prawo pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych i oddalające wniosek o ustanowienie doradcy podatkowego w sprawie ze skargi Mirosława P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia 15 kwietnia 2004 r., (...) w przedmiocie podatku od nieruchomości postanawia: uchylić zaskarżone postanowienie i przekazać sprawę WSA w Warszawie do ponownego rozpoznania.


UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 28 września 2004 r., III SA/Wa 1015/04 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, rozpatrując wniosek o Mirosława P. o przyznanie prawa pomocy w zakresie całkowitym w sprawie ze skargi Mirosława P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia 15 kwietnia 2004 r., (...), w przedmiocie podatku od nieruchomości, zwolnił skarżącego od obowiązku uiszczenia wpisu sądowego, w pozostałym zakresie wniosek oddalając. Powodem nieuwzględnienia wniosku o przyznanie pełnomocnika z urzędu było to, że zarówno z treści skargi, jak i wniosku wynika, iż wnioskodawca jest w pełni rozeznany w sprawie i może samodzielnie podejmować czynności procesowe. Sąd zauważył przy tym, iż nie mógłby odmówić przyznania pomocy, jeżeli następstwem takiego postanowienia byłoby istotne ograniczenie prawa do sądu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00