Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 24 maja 2005 r., sygn. FSK 2321/04

Z art. 174 pkt 2 wynika w związku z art. 176 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi /Dz.U. nr 153 poz. 1270 ze zm./, że podnosząc pod adresem zaskarżonego orzeczenia zarzut naruszenia normy proceduralnej zawartej w Prawie o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, należy jednocześnie wykazać, że to uchybienie mogło mieć istotny wpływ na wynik sprawy. Błędy natury procesowej, które takiego wpływu mieć nie mogły nie dają podstawy do uchylenia zaskarżonego orzeczenia. Nie stanowią bowiem podstawy kasacyjnej w rozumieniu art. 174 pkt 2 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 24 maja 2005 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 15 czerwca 2004 r. 1/III SA 74/03 w sprawie ze skargi Franciszka S. na decyzję Izby Skarbowej w O. z dnia 10 grudnia 2002 r. (...) i dwie z 11 grudnia 2002 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług za okres od lutego 1999 r. do lipca 2001 r. - oddala skargę kasacyjną; (...).


UZASADNIENIE

Przedmiotem skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w O. jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 15 czerwca 2004 r. 1/III SA 74/03. Wyrokiem tym Sąd, po rozpoznaniu skargi Franciszka S., uchylił trzy decyzje Izby Skarbowej w O. z dnia 10 grudnia 2002 r. (...) i z dnia 11 grudnia 2002 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług za okres od lutego 1999 do lipca 2001 r.

W uzasadnieniu wyroku Sąd przedstawił przebieg postępowań podatkowych w tych sprawach. Podał, że organy podatkowe - Urząd Skarbowy w O. w pierwszej instancji oraz Izba Skarbowa w O. w drugiej instancji - ustaliły, że Franciszek S. prowadząc działalność gospodarczą w zakresie handlu artykułami przemysłowymi w lokalu położonym w O. (...) dokonywał obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur VAT wystawionych przez Firmę Hotelarską Jarosław M. i Partnerzy s.c. w O. oraz Zakład Produkcyjno-Usługowo-Handlowy Usługi Hotelarskie w O. w związku z czynszem dzierżawnym. Organy podatkowe zakwestionowały prawo podatnika do odliczenia podatku wynikającego z tych faktur gdyż stwierdziły, że podatnik nie zawarł z tymi firmami pisemnych umów dzierżawy. Natomiast umowę dzierżawy przedmiotowego lokalu Franciszek S. zawarł dnia 25 maja 1998 r. /tj. przed datą powstania spółki cywilnej dnia 1 stycznia 1999 r./ z Jarosławem M., prowadzącym wówczas działalność gospodarczą jako osoba fizyczna.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00