Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 2 marca 2005 r., sygn. FSK 295/04

1. Za błędny należy uznać pogląd Sądu I instancji, wywiedziony z przepisu art. 19 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./, że jeśliby istniała możliwość obniżenia kwoty podatku w deklaracji późniejszego miesiąca, to organy podatkowe miały również możliwość uwzględnienia wniosku podatnika. Świadczy to o niewłaściwym zastosowaniu przez Sąd w zaskarżonym wyroku przepisów art. 19 ust. 1 i 3 wymienionej ustawy, dotyczących obniżenia podatku należnego o naliczony, do zupełnie innej instytucji - zwrotu wpłaconej kwoty podatku od towarów i usług, przewidzianej w art. 14a ust. 1 tej ustawy. Jednocześnie doszło do błędnej wykładni przepisów art. 14a ust. 1 i ust. 7 pkt 2 tej ustawy przez uznanie w zaskarżonym wyroku, że przepisy te należy stosować z uwzględnieniem zasad wynikających z art. 19 ust. 3 ustawy, a w konsekwencji do przyjęcia, że podatnikowi przysługiwało prawo do zwrotu wpłaconej kwoty podatku od towarów i usług, chociaż w dniu złożenia wniosku o dokonanie tego zwrotu występowały u niego zaległości w podatku stanowiącym dochód budżetu państwa.

2. Argumenty dotyczące przyczyn powstania zaległości w podatku od towarów i usług nie mogą mieć znaczenia w postępowaniu dotyczącym zwrotu wpłaconego podatku na podstawie art. 14a ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./; wszystkie kwestie związane z powstaniem tych zaległości mogły być rozpatrywane jedynie w odrębnym postępowaniu dotyczącym określenia tych zaległości, czyli w postępowaniu zakończonym decyzją Izby Skarbowej, utrzymującej w mocy decyzję Inspektora Kontroli Skarbowej, ewentualnie w postępowaniu dotyczącym umorzenia tych zaległości.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 2 marca 2005 r. na rozprawie w Wydziale I Izby Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego Ośrodek Zamiejscowy w Łodzi z dnia 18 września 2002 r., I SA/Łd 1954/00 wydanego w sprawie ze skargi Usługowej Spółdzielni "Ś." Zakład Pracy Chronionej w Ł. na decyzję Izby Skarbowej w Ł. z dnia 27 września 2001 r (...) w przedmiocie odmowy zwrotu podatku od towarów i usług za kwiecień 2000 r. - uchyla zaskarżony wyrok w całości i oddala skargę na zaskarżoną decyzję Izby Skarbowej w Ł. z dnia 27 września 2001 r.(...); (...).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00