Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 5 października 2005 r., sygn. I FSK 124/05

Niedopuszczalne jest rozliczenie podatku od towarów i usług na podstawie kserokopii faktur, nawet jeśli zostały potwierdzone za zgodność przez wystawcę. Kradzież oryginałów faktur i ewidencji podatkowej nie może być też powodem niezastosowania sankcji w podatku VAT.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 5 października 2005 r. na rozprawie w Wydziale I Izby Finansowej skargi kasacyjnej Agencji Reklamowej "E." s.c. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 4 listopada 2004 r. I SA/Kr 1790/01 w sprawie ze skargi Agencji Reklamowej "E." s.c. na decyzje Izby Skarbowej w K. z dnia 25 lipca 2000 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 1997 r. - oddala skargę kasacyjną; (...).


UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 4.11.2004 r., I SA/Kr 1790/01, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargi Agencji Reklamowej "E." s. c. w K. na decyzje Izby Skarbowej w K. z dnia 25.07.2000 r., (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 1997 r., którymi uchylono zaskarżone decyzje Urzędu Kontroli Skarbowej i określono skarżącej zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 1997 r., zaległość podatkową w podatku od towarów i usług za te miesiące oraz odsetki za zwłokę na dzień wydania decyzji. Ustalono także dodatkowe zobowiązania podatkowe w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące.

W uzasadnieniu tegoż wyroku nawiązano w pierwszej kolejności do okoliczności faktycznych sprawy oraz dotychczasowego przebiegu postępowania podatkowego. W tych ramach wskazano, że w świetle regulacji podatkowych, w tym wobec treści par. 54 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 grudnia 1997 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, podstawowym warunkiem skorzystania z prawa określonego w art. 19 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (...) jest posiadanie przez podatnika oryginału faktury VAT. Podzielono stanowisko Inspektora Kontroli Skarbowej, że podatnikowi nie przysługuje powiększanie kwoty podatku naliczonego od zakupów dokonanych w poszczególnych miesiącach 1997 r. o podatek naliczony wynikający z przedłożonych kserokopii faktur VAT. Odnośnie ustalenia dodatkowego zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług stwierdzono, że spółka cywilna zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym jest podatnikiem podatku od towarów i usług, co oznacza, że podatnikiem nie są wspólnicy spółki cywilnej jako osoby fizyczne. W związku z czym powołano się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 29 kwietnia 1998 r., K 17/97.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00