Wyrok NSA z dnia 20 lipca 2004 r., sygn. OSK 630/04
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie : Przewodniczący Sędzia NSA Izabella Kulig-Maciszewska, Sędziowie NSA Edward Janeczko, Zbigniew Rausz (spr.), Protokolant Mariola Błaszczyk, po rozpoznaniu w dniu 20 lipca 2004 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej (...) Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego w R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 16 stycznia 2004 r. sygn. akt SA/Rz 2625/01 w sprawie ze skargi Andrzeja N. na decyzję (...) Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego w R. z dnia 9 października 2001 r. (...) w przedmiocie ewidencji gruntów 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Rzeszowie do ponownego rozpoznania, 2. zasądza od Andrzeja N. na rzecz (...) Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego w R. kwotę 300 zł /trzysta/ tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie wyrokiem z dnia 16 stycznia 2004 r. SA/Rz 2625/01 uchylił decyzję P. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego w R. z dnia 9 października 2001 r. (...) w przedmiocie ewidencji gruntów.
W uzasadnieniu wyroku Sąd podniósł, że decyzją z dnia 8 sierpnia 2001 r. (...) Starosta Powiatu R. działając na podstawie art. 20 ust. 1 i art. 22 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne /Dz.U. 2000 nr 100 poz. 1086 ze zm./, po rozpatrzeniu wniosku Andrzeja K. odmówił wprowadzenia zmiany w operacie ewidencji gruntów wsi T. dotyczącej powierzchni działek Nr 1697 i 1698/1 położonych w T.
Starostwa wskazał, że rozbieżność w powierzchni działek 1697 /dawna 1013/4/ oraz 1698/1 spowodowana jest odnowieniem operatu ewidencji gruntów wsi T. dokonanym w 1977 r. i przejściem z systemu parcelowego na system działkowy z nowym obliczeniem powierzchni działek, użytków i klas gruntów. W wyniku odwołania Andrzeja K. P. Wojewódzki Inspektor Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego w R. wydał w dniu 9 października 2001 r. decyzję, którą utrzymał w mocy decyzję Starosty Powiatu R. Podejmując takie rozstrzygnięcie organ II instancji nie podzielił argumentów odwołania i wywiódł, że w operacie ewidencji gruntów nie popełniono omyłki, a stan w nim uwidoczniony odpowiada dokumentom będącym podstawą dokonywania stosownych wpisów. Organ wskazał także, że różnica w powierzchni działek, na którą wskazuje odwołujący się wynika ze sposobu obliczenia powierzchni. Dlatego do chwili odnowienia operatu ewidencji powierzchnia mogła być inna niż ma to miejsce po dokonaniu odnowienia, gdyż pierwotnie powierzchnia wyliczona była graficznie. W konsekwencji organ wskazał, że rozbieżność w powierzchni działek nie jest skutkiem zmiany ich granic, ale dokładniejszych metod pomiaru stanu faktycznego na gruncie.