Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 30 sierpnia 2004 r., sygn. GSK 839/04

1. Strona skarżąca nie jest uprawniona do powołania - po upływie terminu określonego w art. 177 par. 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi /Dz.U. nr 153 poz. 1270 ze zm./ - innych niż w skardze kasacyjnej przepisów prawa, które jej zdanie zostały naruszone. Możliwość przytoczenia nowego uzasadnienia podstaw kasacyjnych, o której mowa w art. 183 par. 1 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi in fine dotyczy jedynie przedstawienia nowej argumentacji dla uzasadnienia wskazanych już w kasacji naruszeń konkretnych przepisów prawa.

2. Z treści art. 65 par. 4 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny /t.j. Dz.U. 2001 nr 75 poz. 802 ze zm./ wynika, że wskazany w tym przepisie termin 3 lat dotyczy wydania decyzji przez organ I instancji, gdyż do kompetencji tego organu należy weryfikacja wadliwego zgłoszenia celnego. Przepis ten nie wymaga, by decyzja wydana na jego podstawie była decyzją ostateczną.

3. W świetle art. 23 par. 1 i 9 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny /t.j. Dz.U. 2001 nr 75 poz. 802 ze zm./ wartością celną towaru jest zatem jego wartość transakcyjna, czyli cena faktycznie zapłacona lub należna, jeżeli nawet została ostatecznie ustalona lub zapłacona po przyjęciu zgłoszenia celnego.

 

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu w dniu 30 sierpnia 2004 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "P.-P." Spółka z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 29 stycznia 2004 r. V SA 3948/02 w sprawie ze skargi "P.-P." Spółka z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia 30 października 2002 r. w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe - oddala skargę kasacyjną.


UZASADNIENIE

Na podstawie zgłoszenia celnego dokonanego przez P.U. Sp. z o. o. /obecnie "P.-P." Sp. z o.o./, według dokumentu SAD z dnia 13 września 1999 r., objęto procedurą dopuszczenia do obrotu partię sprowadzonych z Belgii leków, przyjmując zadeklarowaną wartość celną towaru w wysokości odpowiadającej cenie transakcyjnej, wynikającej z przedstawionych przy zgłoszeniu celnym faktur wystawionych przez eksportera - firmę P.U. S.A. /obecnie P.E. S.A./ z siedzibą w L.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00