Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 17 listopada 2004 r., sygn. GSK 894/04

Pojęcia: wzory, modele, próbki "niemające wartości handlowej", o których mowa w art. 190 par. 1 pkt 14 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny /Dz.U. nr 23 poz. 117 ze zm./ należy rozumieć w kontekście art. II ust. 1 Konwencja międzynarodowa dla ułatwienia importu próbek handlowych i materiału reklamowego podpisana w Genewie dnia 7 listopada 1952 r. /Dz.U. 1960 nr 38 poz. 221/, posługującego się w tym zakresie kryterium "nieznacznej wartości".

Jeżeli próbki służące do zachęcania do nabycia konkretnego towaru muszą spełniać kryterium "niewielkiej ilości", to ustalenie tej ilości powinno nawiązywać bezpośrednio do rozmiarów całego przedsięwzięcia gospodarczego.

 

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "K." Spółka z o.o. w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 21 kwietnia 2004 r. SA/Sz 1310/02 w sprawie ze skargi "K." Spółka z o.o. w G. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 29 kwietnia 2002 r. (...) w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe i określenia długu celnego - uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania WSA w Szczecinie; (...).


UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 21 kwietnia 2004 r.- SA/Sz 1310/02 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę K. - Spółki z o.o. z siedzibą w G. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł w W. z dnia 29 kwietnia 2002 r. (...) w przedmiocie długu celnego.

Stan sprawy przedstawiał się następująco. W dniu 13 stycznia 1999 r. Agencja Celna D. T. T., działając w imieniu K. Spółki z o.o. z siedzibą w G., zgłosiła do procedury dopuszczenia do obrotu towary w postaci różnego rodzaju kosmetyków, w tym m.in. wymienionych w pozycjach 2 i 8 - tj. testery do akwizycji i próbki wymienne testerów oraz displey'e-testery palety do akwizycji, wnosząc jednocześnie o zwolnienie od cła wymienionych towarów.

Przyjęcie zgłoszenia celnego przez organ celny spowodowało objęcie wymienionych w nim towarów procedurą dopuszczenia do obrotu i określenie kwoty wynikającej z długu celnego, z jednoczesnym zwolnieniem od cła towarów ujętych w pozycjach 2 i 8 zgłoszenia na podstawie art. 190 par. 1 pkt 14 Kodeksu celnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00