Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 16 września 2004 r., sygn. GSK 77/04

Umowa na wykonywanie usług przewozowych może mieć formę listu przewozowego.

Zarzuty skargi kasacyjnej w przedmiocie naruszenia przez Sąd przepisów postępowania są uzasadnione w części dotyczącej pominięcia przez ten Sąd umowy z nadawcą przesyłki. Sąd stwierdził bowiem, że z akt sprawy nie wynika by skarżąca Spółka podpisała umowy z nadawcami przesyłek, które zostały ujawnione w czasie przeprowadzonej kontroli a świadczone usługi były wykonywane w ramach tych umów. Tymczasem w aktach administracyjnych sprawy znajdują się kopie listów przewozowych, dotyczących wymienionych w nich nadawców przesyłek. Rzeczą Sądu była więc ocena czy te listy przewozowe spełniają wymogi indywidualnych umów na wykonywanie przewozu.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 16 września 2004 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "DHL I-P" Ltd. Spółki z o.o. w W. od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 listopada 2003 r. II SA 1430/02 w sprawie ze skargi "DHL I-P" Ltd. Spółki z o.o. w W. na decyzję Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji z dnia 27 marca 2002 r. (...) w przedmiocie zaprzestania działalności pocztowej oraz określenia terminów gwarantowanych - uchyla zaskarżony wyrok w części oddalającej skargę na decyzję Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji, utrzymującą w mocy poprzednią decyzję z dnia 14 stycznia 2002 r., w zakresie nakazującym "DHL I-P" Ltd. Spółce z o. o. w W. zaprzestania działalności pocztowej naruszającej obszar zastrzeżony dla Poczty Polskiej, a w pozostałym zakresie skargę kasacyjną oddala; (...).


UZASADNIENIE

Prezes Urzędu Regulacji i Telekomunikacji decyzją z dnia 27 marca 2002 r. utrzymał w mocy swoją poprzednią decyzję z dnia 14 stycznia 2002 r., którą to decyzją - wydaną na podstawie art. 29 ust. 6 w związku z art. 3 ust. 4 ustawy z dnia 23 listopada 1990 r. o łączności /t.j. Dz.U. 1995 nr 117 poz. 564 ze zm./ - nakazano "DHL I-P" Ltd. Spółce z o.o. w W. "natychmiastowego zaprzestania działalności pocztowej naruszającej obszar zastrzeżony dla Poczty Polskiej oraz w ciągu 30 dni określenia w "Warunkach" terminów gwarantowanych dla świadczonych usług kurierskich.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00