Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 17 kwietnia 2003 r., sygn. IV SA 2597/01

Przedmiotem wystąpienia organizacji społecznych w trybie art. 100 ust. 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o ochronie i kształtowaniu środowiska /Dz.U. 1994 nr 49 poz. 196 ze zm./ winno być żądanie zastosowania środków bezpośrednio zmierzających do likwidacji istniejącego zagrożenia środowiska przez nakazanie wykonania określonych czynności usuwających przyczyny szkodliwego oddziaływania na środowisko lub zakazanie wykonywania czynności pogarszającej stan środowiska. Kary pieniężne wymierzane za korzystanie ze środowiska w sposób niezgodny z prawem nie doprowadzają do usunięcia zaistniałego zagrożenia. Zatem nie mogą być zaliczane do środków zmierzających do usunięcia zagrożenia, o których mówi art. 100 ust. 1 powołanej ustawy.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 17 kwietnia 2003 r. sprawy ze skargi Stowarzyszenia "Przyjazne Miasto" w W. na postanowienie Głównego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia 12 lipca 2001 r. (...) w przedmiocie dopuszczenia do udziału w postępowaniu dotyczącym kary dobowej - skargę oddala.


UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 19 kwietnia 2001 r., Główny Inspektor Ochrony Środowiska, odmówił dopuszczenia Stowarzyszenia "Przyjazne Miasto" w W. oraz NSZZ "Solidarność" Regionu M. - Komisja Zakładowa Nr 1205 przy Instytucie Melioracji i Użytków Zieleni w P., do udziału w postępowaniu dotyczącym wymierzenia gminie R. - decyzją (...) Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w W. z dnia 29.12.2000 r. - kary pieniężnej dobowej za składowanie odpadów w miejscu na ten cel nie wyznaczonym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00