Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 14 stycznia 2003 r., sygn. III SA 1492/01
"Wartość firmy", czyli tzw. "goodwill", podlegała opłacie skarbowej. Skarżąca Spółka kupiła od zakładów farmaceutycznych jeden z zakładów wraz z prawem do posługiwania się firmą. Strony same określiły wartość tego składnika /firmy/ przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55[1] Kc oraz zapłaciły podatek. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 lit. "a" ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. o opłacie skarbowej /Dz.U. nr 4 poz. 23 ze zm./ podatkowi temu podlegały umowy sprzedaży praw majątkowych. A zatem sprzedaż zakładu /przedsiębiorstwa/ w części dotyczącej prawa do posługiwania się dotychczasową firmą - mającą określoną renomę na rynku farmaceutycznym - była sprzedażą prawa majątkowego, od czego należna była opłata skarbowa.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi "F.-K. P." Sp. z o.o. na decyzję Izby Skarbowej w W. z dnia 25 kwietnia 2001 r. (...) w przedmiocie opłaty skarbowej - oddala skargę.
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia 25.04.2001 r. (...), wydaną na podstawie art. 233 par. 1 pkt 1 lit. "a" Ordynacji podatkowej, Izba Skarbowa w W. utrzymała w mocy decyzję Urzędu Skarbowego W.-M. z 3.01.2001 r. (...) w sprawie określenia wysokości i odmowy zwrotu opłaty skarbowej uiszczonej od sprzedaży wartości firmy /goodwillu/ Zakładu Płynów Infuzyjnych (...) Zakładów Farmaceutycznych Polfa S.A.; nabywcą i odwołującym się była Spółka z o.o. "FK.-P.".
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right