Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 25 czerwca 2003 r., sygn. SA/Sz 2831/02

Państwowy inspektor pracy, nakładając grzywnę w celu przymuszenia do wykonania decyzji - nakazu wypłaty należnego pracownikowi wynagrodzenia za pracę, powinien uwzględnić wszystkie istotne okoliczności dotyczące niewywiązywania się przez pracodawcę z tego obowiązku wobec pracownika.

UZASADNIENIE

Nadinspektor Okręgowego Inspektoratu Pracy w S. postanowieniem z 23 października 2002 r., wydanym na podstawie art. 119 par. 1 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, nałożył na spółkę z o.o. "J." w S. grzywnę w celu przymuszenia w kwocie 5.000 zł.

W zażaleniu wniesionym na powyższe postanowienie spółka podniosła, że zaległości w wypłacie wynagrodzeń pracowniczych powstały na skutek trudnej sytuacji firmy spowodowanej czynnikami od niej niezależnymi. W związku z tym nieterminowe wypłacanie wynagrodzeń nie wynika z celowego działania lub złej woli pracodawcy, lecz z braku wystarczającej ilości środków finansowych. W tej sytuacji nakładanie kar pieniężnych, w dodatku tak wysokich, jest nieuzasadnione i bardzo krzywdzące. Od wydania upomnień, tj. od 12 września 2002 r., wypłacono z tytułu wynagrodzeń i świadczeń pracowniczych kwotę 85.712,71 zł. Zapłacenie nałożonej grzywny oznacza opóźnienie wypłaty wynagrodzeń dla 9 pracownic, co jest sprzeczne z zaleceniem inspektora, aby nakaz płatniczy wykonać w trybie natychmiastowym. Strona żaląca się wniosła o uchylenie nałożonej grzywny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00