Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 6 maja 2003 r., sygn. II SA/Kr 1117/99

Ocena prawna, w rozumieniu art. 30 ustawy z dnia 11 maja 1995 r. o Naczelnym Sądzie Administracyjnym /Dz.U. nr 74 poz. 368 ze zm./ ma pozostawać w związku z zakresem kontroli przeprowadzonej przez sąd administracyjny, a wobec tego wiążąca może być tylko ta, której logiczną konsekwencją było uchylenie zaskarżonego orzeczenia i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania lub uznania prawnego zarzutu za nieuzasadniony.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Dyrektora TPN w Z. na postanowienie Wojewody M. z dnia 7 maja 1999 r. (...) w przedmiocie nałożenia grzywny w celu przymuszenia - uchyla zaskarżone postanowienie i poprzedzające je postanowienie organu I instancji.


UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 1.03.1999 r. Starosta T., na podstawie art. 64, 116 i art. 122 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji /Dz.U. 1991 nr 36 poz. 161 ze zm./, nałożył na Dyrektora TPN grzywnę w celu przymuszenia w wysokości 1.200 zł wobec uchylania się przez zobowiązanego od wykonania obowiązku określonego w załączonym odpisie tytułu wykonawczego, tj. wydania w posiadanie znajdującego się na dz.ewid. nr 3477/1 położonej w K. na terenie TPN budynku w części zajmowanej przez lokatorów, właścicielowi ww. nieruchomości - Annie B.

W zażaleniu na to postanowienie TPN wniósł o umorzenie postępowania egzekucyjnego /art. 59 par. 1 pkt 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji/, względnie o jego uchylenie i przekazanie sprawy organowi I instancji do ponownego rozpoznania.

W uzasadnieniu zażalenia podniesiono, że zaskarżonym postanowieniem nałożona została kolejna grzywna mimo nie rozpoznania zażalenia na postanowienie o nałożeniu grzywny z dnia 1.03.1999 r.

Zarzucono, że przedstawiciele wierzycielki odmawiają przyjęcia świadczenia - domagając się zwrotu pomieszczeń w stanie wolnym od lokatorów.

Nadto żalący się podniósł, że skarga jego, złożona w trybie art. 54 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, po doręczeniu upomnienia z dnia 19.11.1998 r., do chwili obecnej nie została rozpoznana, a od rozstrzygnięcia przysługiwało zażalenie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00