Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie NSA z dnia 10 kwietnia 2003 r., sygn. II SA/Gd 595/02

Skoro zatem akta postępowań prowadzonych przez izby morskie zawierają szereg dokumentów o charakterze urzędowym, zawierających informację publiczną, zaś dostęp do tych akt regulowany jest przepisem art. 156 Kpk w związku z art. 20 ustawy z dnia 1 grudnia 1961 r. o izbach morskich /Dz.U. nr 58 poz. 320 ze zm./, to z art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej /Dz.U. nr 112 poz. 1198/ wynika, że ustawa ta nie narusza unormowań zawartych w powyższych przepisach. Nie znajduje zatem zastosowania do odmowy udostępnienia akt tryb postępowania określony w ustawie o dostępie do informacji publicznej, przewidujący wydanie decyzji administracyjnej podlegającej zaskarżeniu do Naczelnego Sądu Administracyjnego po wyczerpaniu środków odwoławczych lub otwierającej drogę do wniesienia powództwa do sądu powszechnego.

Odnosząc się do zarzutu skarżącego, wiążącego się z brzmieniem art. 5 ust. 3 ustawy o dostępie do informacji publicznej, który stanowi, że nie można, z zastrzeżeniem ust. 1 i 2, ograniczać dostępu do informacji o sprawach rozstrzyganych w postępowaniu przed organami państwa, w szczególności w postępowaniu administracyjnym, karnym lub cywilnym, ze względu na ochronę interesu strony, jeżeli postępowanie dotyczy władz publicznych lub innych podmiotów wykonujących zadania publiczne albo osób pełniących funkcje publiczne -w zakresie tych zadań lub funkcji, to należy stwierdzić, że przepis ten odnosi się do wszelkiego rodzaju informacji o sprawach - za wyjątkiem unormowanego odrębnie w aktach rangi ustawowej dostępu do akt.

Wykluczona jest z mocy art. 19 pkt 1 ustawy z dnia 11 maja 1995 r. o Naczelnym Sądzie Administracyjnym /Dz.U. nr 74 poz. 368 ze zm./ sądowoadministracyjna kontrola Naczelnego Sądu Administracyjnego nad działalnością orzeczniczą Izb Morskich również i w takim zakresie w jakim działalność ta stanowi przejaw wykonywania administracji publicznej i nie jest poddana z mocy przepisu szczególnego (np. art. 16 w związku z art. 21 ustawy o dostępie do informacji publicznej) takiej kontroli, gdyż uznać należy, że ustawa o Naczelnym Sądzie Administracyjnym traktuje Izby Morskie jako "inne sądy".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00