Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 4 czerwca 2002 r., sygn. II SA 3875/01

Decyzję administracyjną wydaną przez organ kolegialny podpisują wszyscy członkowie tego organu. Wymagania tego nie spełnia podpisanie przez wszystkich członków organu kolegialnego protokołu z posiedzenia organu, zawierającego treść rozstrzygnięcia. Decyzja niepodpisana przez wszystkie osoby biorące udział w jej wydaniu narusza rażąco przepis art. 107 par. 1 Kpa i przez to jest dotknięta nieważnością /art. 156 par. 1 pkt 2 Kpa/.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi "P." Polsko-Francuskiej Spółki z o.o. Ż. na decyzję Urzędu Patentowego z dnia 29 stycznia 1999 r. (...) w przedmiocie unieważnienia znaku towarowego - stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji; (...).


UZASADNIENIE

Urząd Patentowy RP po rozpoznaniu wniosku K. Hodowli i Nasiennictwa Ogrodniczego "P." Sp. z o.o. o unieważnienie na podstawie art. 8 pkt 2 i art. 9 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. o znakach towarowych decyzją z dnia 29 stycznia 1999 r. prawa z rejestracji znaku towarowego "P." przysługującego "P." Polsko-Francuskiej Spółce z o.o. unieważnił prawo z rejestracji tego znaku na podstawie art. 9 ust. 1 pkt 4 tej ustawy. W uzasadnieniu podał, że znak towarowy "P." został zgłoszony do zarejestrowania przez "P." Polsko-Francuską Spółkę 2 kwietnia 1993 r., a spółka ta powstała 17 lipca 1992 r. Znak został zarejestrowany dla towarów zawartych w klasach 29, 30, 32 i 39. W klasie 29 na warzywa konserwowe, warzywa kiszone, warzywa pasteryzowane, sałatki warzywne i pikle warzywne. Minister Rolnictwa decyzją z dnia 10 marca 1993 r. wpisał do rejestru roślin oryginalnych odmianę ogórków "P.". Zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy oznakach towarowych nie jest dopuszczalna rejestracja znaku towarowego do towarów tego samego rodzaju, jeżeli stanowi chronioną nazwę roślin. Nie było więc dopuszczalne zarejestrowanie znaku towarowego "P." dla towarów oznaczonych klasą 29, skoro ten znak jest znakiem chronionej odmiany rośliny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00