Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 30 sierpnia 2002 r., sygn. III SA 502/01

Jednostka, której interes prawny nie wynika z przepisu materialnego prawa podatkowego nie ma statusu strony.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Przedsiębiorstwa Poligraficzno-Wydawniczego "U." S.A. w W. na decyzję Izby Skarbowej w W. z 17.01.2001 r. (...) w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie podatku od towarów i usług - uchyla zaskarżoną decyzję.


UZASADNIENIE

Izba skarbowa utrzymała w mocy decyzję urzędu skarbowego umarzającą postępowanie w sprawie zwrotu Z.W. RSW różnicy podatku wynikającej z deklaracji VAT-7 za grudzień 1997 r. z uwagi na bezprzedmiotowość.

W uzasadnieniu decyzji izba skarbowa stwierdziła, iż w myśl art. 25 ust. 3 ustawy o VAT nie dokonuje się zwrotu różnicy podatku na rzecz podatników wykreślonych z rejestru. Wywiodła, że w dniu 9.01.1998 r. Z.W. RSW zostały sprzedane spółce "U." i złożyły w urzędzie skarbowym zgłoszenie VAT-Z o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających podatkowi VAT z dniem 31.12.1997 r. Składając 20.01.1998 r. deklarację podatkową VAT-7 za grudzień 1997 r. z wykazaną kwotą nadwyżek podatku naliczonego nad należnym Z.W. nie były już podatnikiem tego podatku i z całą pewnością nie była podatnikiem podatku VAT uprawnionym do przedmiotowej nadwyżki spółka "U.". Podniosła, że spółka "U." nie jest stroną niniejszego postępowania i nie daje mu takiego uprawnienia fakt nabycia Z.W. w trybie art. 55[1] Kc.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00