Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 11 lipca 2002 r., sygn. II SA 3861/01

Mimo wykorzystania w znaku towarowym elementów zapożyczonych z przepisów prawnych, norm technicznych czy stanu wiedzy znak ten posiada zdolność rejestracyjną, o ile posiada funkcję oznaczenia pochodzenia towaru, pozwalając tym samym przeciętnemu odbiorcy na identyfikowanie z określonym przedsiębiorcą towarów oznaczanych wspomnianym znakiem.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 27 czerwca 2002 r. sprawy ze skargi "UP" S.A. w W. na decyzję Urzędu Patentowego z dnia 28 września 1999 r. (...) w przedmiocie unieważnienia prawa z rejestracji znaku towarowego - oddala skargę.


UZASADNIENIE

W dniu 11 sierpnia 1994 r. Zakłady Przemysłu Tłuszczowego w W., zwane dalej "uczestnikiem postępowania", złożyły podanie o zarejestrowanie znaku towarowego słowno-graficznego "MR" dla oznaczania margaryny. W świetle opisu tego znaku jest on koloru czerwonego, zaś jego grafikę obrazuje załączona fotografia. Decyzją Urzędu Patentowego RP z dnia 17 lipca 1997 r. (...) dokonano na rzecz uczestnika postępowania rejestracji znaku słowno-graficznego "MR", wpisując go do rejestru znaków towarowych pod numerem 97133 dla oznaczania margaryny.

W dniu 18 maja 1999 r. "UP" S.A. w W., zwana dalej "skarżącą", złożyła do Urzędu Patentowego wniosek o unieważnienie prawa z rejestracji wyżej wymienionego znaku towarowego. Według skarżącej jest ona następcą prawnym (...) Zakładów Przemysłu Tłuszczowego w K., które produkowały m.in. margarynę oznaczoną zgodnie z Polską Normą Margaryna PN-77/A-86907, jako "masło roślinne". Cytowana norma rozróżniała trzy rodzaje masła roślinnego: MR, Vita i Nova. Zdaniem skarżącej oznaczenie MR jest nazwą rodzajową margaryny, informując jednocześnie o jej składzie i właściwościach. Zatem, każdy z producentów tej margaryny ma prawo oznaczać ją znakiem MR. W tej sytuacji w rejestracji znaku towarowego "MR", dla oznaczania margaryny "masło roślinne", skarżąca upatruje zawłaszczenia tego znaku przez uczestnika postępowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00