Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 30 września 2002 r., sygn. II SA 3849/01

Wynalazek chroniony patentem /w granicach jego zastrzeżeń/ można uznać za nadający się do stosowania w rozumieniu art. 10 ustawy z dnia 19 października 1972 r. o wynalazczości /Dz.U. 1993 nr 26 poz. 117 ze zm./, jeżeli spełnia on kryterium zdolności jego urzeczywistnienia /uzyskanie wytworu lub sposobu wytwarzania/ w jakiejkolwiek działalności przemysłowej, w sposób powtarzalny z jednakowym rezultatem.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Przemysłu Rafineryjnego w P. na decyzję Urzędu Patentowego z dnia 23 września 1999 r. (...) w przedmiocie unieważnienia patentu - uchyla zaskarżoną decyzję, (...).


UZASADNIENIE

Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Rafineryjnego w P., zwany dalej "skarżącym", opracował projekt wynalazczy pt. "Środek do zabezpieczenia zagęszczonych wodnych układów chłodzących przed korozją i osadami". Projekt ten został zgłoszony w dniu 1 lutego 1993 r. w Urzędzie Patentowym celem udzielenia patentu. Urząd Patentowy odmówił udzielenia patentu. Postawił zgłoszonemu projektowi zarzut braku nieoczywistości w oparciu o stan techniki wynikający z polskiego opisu patentowego nr 159153 pt. "Sposób obróbki wody dla chłodzących i ogrzewczych systemów" udzielonego na rzecz Politechniki Wrocławskiej. W świetle zastrzeżeń patentowych wspomnianego rozwiązania sposób obróbki wody dla chłodzących i ogrzewczych systemów, polegający na stabilizacji jej twardości i jednoczesnym obniżaniu korozyjności, znamienny tym, że wodę stabilizuje się uprzednio sporządzonym preparatem stosowanym w dawkach od 1,7 g/m3 do 200 g/m3, zawierających od 25,0 do 57,0 części masowych kwasów aminoalkilofosfonowych lub hydroksyalkalifosfonowych, lub ich soli, do 6,0 części masowych rozpuszczalnego w wodzie polimeru o ciężarze cząsteczkowym poniżej 100.000, najlepiej fosfonowych lub N-metylenofosfonowych pochodnych poliamidów, od 1,5 do 21,0 części masowych kwasówpolikarboksylowych lub ich bezwodników lub soli, od 0,5 do 8,0 części masowych nieorganicznych lub organicznych soli Zn[2+], Ni[2+], Al[3+], od 0,5 do 5,0 części masowych tiazoli lub triazoli, lub ich soli i od 20,0 do 35,0 części masowych wody.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00