Wyrok NSA z dnia 28 stycznia 2002 r., sygn. II SA 477/01
W przypadku, gdy śmierć osoby, przeciwko której wszczęto i prowadzono postępowanie obliczone na pozbawienie prawa do stanu spoczynku i uposażenia w stanie spoczynku, wynikające z tytułu własnej działalności, nastąpi przed wydaniem ostatecznej decyzji administracyjnej, zaś decyzja ta zostanie wydana już po jej śmierci w postępowaniu z udziałem małżonka /innych osób/ uprawnionego do tego uposażenia z tytułu praw pochodnych, o małżonek ten będzie uprawniony do zaskarżenia decyzji do Sądu. W konsekwencji przysługiwać mu też będzie przymiot strony w postępowaniu sądowym, w tym prawo popierania wniesionej skargi.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 28 stycznia 2002 r. sprawy ze skargi Ireny G. na decyzję Prokuratora Generalnego z dnia 22 grudnia 2000 r.(...) w przedmiocie utraty prawa do stanu spoczynku i uposażenia w stanie spoczynku - uchyla zaskarżoną decyzję.
UZASADNIENIE
Prokurator Generalny decyzją z 13 września 1999 r. (...), wydaną na podstawie przepisów art. 8 ust. 2 i 3 w zw. z art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1997 r. o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw /Dz.U. 1998 nr 98 poz. 607/ stwierdził, że Henryk G. utracił prawo do stanu spoczynku i uposażenia w stanie spoczynku - z dniem 13 września 1999 r.
Henryk G. /urodzony 26 grudnia 1925 r./ przed przejściem z dniem 1 sierpnia 1983 r. na rentę inwalidzką, zajmował stanowisko wiceprokuratora Prokuratury Rejonowej w O. U podstaw powyższej decyzji legło natomiast ustalenie, że w okresie od 1 kwietnia 1945 r. do 31 sierpnia 1947 r. pracował w strukturach Urzędów Bezpieczeństwa, które były w tamtym okresie organami stosującymi represje wobec osób działających na rzecz suwerenności i niepodległości Państwa Polskiego. Zatrudniony był kolejno na stanowiskach: młodszego referenta, referenta gminnego i oficera śledczego w Powiatowych Urzędach Bezpieczeństwa Publicznego /PUBP/ w O. oraz w S. W.