Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 19 lutego 2002 r., sygn. II SA 1547/99

W razie, gdy postępowanie zostało podjęte z urzędu, przedmiot postępowania wyznacza organ.

W sytuacji, gdy postępowanie zostaje wszczęte na wniosek, przedmiot postępowania wyznacza strona. Organ tym żądaniem jest związany, nie jest zatem władny do zmiany jego treści.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Romana J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. z dnia 2 września 1999 r. (...) w przedmiocie nakazania Jerzemu Ż. zaprzestania wylewania gnojownicy oraz likwidacji zbiornika na ścieki zlokalizowanego przy granicy działki z sąsiadem - uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji, (...).


UZASADNIENIE

Wójt Gminy decyzją z 23 czerwca 1999 r. (...), wydaną na podstawie art. 50 pkt 1 i pkt 2 ustawy z dnia 24 października 1974 r. - Prawo wodne /Dz.U. nr 38 poz. 230 ze zm./, nakazał Jerzemu Ż. zaprzestania wylewania gnojowicy w obrębie sieci drenarskiej zlokalizowanej na działce nr 230 w P. T. oraz likwidację zbiornika na ścieki zlokalizowanego przy granicy z sąsiadem. Termin wykonania decyzji natychmiastowy. W uzasadnieniu wskazano, że w związku z wizją lokalną w terenie w dniu 15 marca 1999 r. jak również pismem Wojewódzkich Spółek Wodnych Oddział Terenowy w T., stwierdzono istnienie sieci drenarskiej w obrębie działki nr 230 w P. T. Właścicielem działki jest Jerzy Ż. Sieć ta połączona jest z ujęciem wody zlokalizowanym na sąsiedniej działce nr 231, która jest własnością Romana J. Prawo wodne reguluje korzystanie z wody w sposób następująco: w art. 50 ust. 1 "Właściciel nie może zmieniać stanu wody na gruncie, istniejącego co najmniej od pięciu lat, jeżeli taka zmiana mogłaby szkodliwie oddziaływać na nieruchomości sąsiednie ust. 2. Jeżeli zmiany stanu wody na gruncie szkodliwie wpływają na nieruchomości sąsiednie albo na gospodarkę wodną, wójt, burmistrz nakaże właścicielowi gruntu przywrócenie do stanu poprzedniego lub wykonanie urządzeń zapobiegającym szkodom, a gdy to jest gospodarczo nieuzasadnione - nałoży obowiązek zapłaty odszkodowania".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00