Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Uchwała składu 5 sędziów NSA z dnia 4 marca 2002 r., sygn. OPK 22/01

Odmówić udzielenia odpowiedzi na przedstawione pytania prawne.

 

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie - przy udziale Marii Kaszczyszyn prokuratora Prokuratury Apelacyjnej delegowanego do Ministerstwa Sprawiedliwości w sprawie z wniosku Daniela L., Zofii K., Krzysztofa K. oraz Waldemara K. o stwierdzenie nieważności decyzji Naczelnika Dzielnicy W.-Ś. z dnia 30 maja 1977 r. w przedmiocie sprzedaży lokalu po rozpoznaniu w dniu 4 marca 2002 r. na posiedzeniu jawnym pytań prawnych pełnego składu Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W., zgłoszonych na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 12 października 1994 r. o samorządowych kolegiach odwoławczych /Dz.U. 2001 nr 79 poz. 856/, o następującym brzmieniu:

I. Czy dopuszczalne jest prowadzenie - zgodnie z wnioskiem strony -postępowania o stwierdzenie wydania decyzji administracyjnej z naruszeniem prawa /wyłącznie w zakresie art. 158 par. 2 Kpa/?

II. Czy żądanie podjęcia postępowania o stwierdzenie nieważności decyzji, zawierające informację o zamiarze zgłoszenia następnie roszczenia o odszkodowanie na podstawie art. 160 Kpa, jest - w zakresie art. 28 Kpa - elementem wystarczającym do wykazania istnienia interesu prawnego żądania wszczęcia takiego postępowania administracyjnego i ogranicza obowiązek organu administracyjnego ustalenia warunków podmiotowych zgłoszonego żądania?

III. Czy stwierdzenie nieważności decyzji odmawiającej przyznania prawa własności czasowej w trybie przepisów dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów w m.st. Warszawy /Dz.U. nr 50 poz. 279/, przez przyjęcie domniemania prawnego wywierania skutku ex tunc, wywołuje skutek pozwalający na ustalenie wsteczne, że ani Skarb Państwa, ani Gmina m.st. Warszawy nigdy nie nabyły prawa do dysponowania tą nieruchomością warszawską, albo jej częściami składowymi /np. lokalem znajdującym się w budynku położonym na takim gruncie/?

podjął następującą uchwałę:


UZASADNIENIE

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00