Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 7 czerwca 2002 r., sygn. I SA/Po 374/01

1. Zgodnie z treścią art. 233 par. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa organ odwoławczy może uchylić w całości decyzję organu I instancji i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia przez ten organ, jeżeli rozstrzygnięcie sprawy wymaga uprzedniego przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego w całości lub w znacznej części.

2. By skarga mogła odnieść zamierzony skutek strona skarżąca winna wykazać, że rozstrzygnięcie sprawy nie wymaga uprzedniego przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego w całości lub w znacznej części.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi "O." spółki z o.o. w P. na decyzję Izby Skarbowej w P. 15 stycznia 2001 r. (...) podatku dochodowego od osób prawnych za 1995 rok - oddala skargę.


UZASADNIENIE

Izba Skarbowa w P. decyzją z dnia 15 stycznia 2001 r. (...) uchyliła decyzję Inspektora Kontroli Skarbowej Janusza B. w Urzędzie Kontroli Skarbowej w P. z dnia 26 lipca 2000 r. określającą zobowiązanie podatkowe w podatku dochodowym od osób prawnych za 1995 rok Spółce z o.o. "O." w P. i przekazała sprawę do ponownego rozpatrzenia. Zdaniem Izby Skarbowej zebrany przez organ I instancji materiał dowodowy nie jest wystarczający do określenia prawidłowej kwoty należnego podatku dochodowego za 1995 rok i wymaga przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego w znacznej części a dotyczy ustalenia podstaw wymiaru należnej amortyzacji i ustalenia kosztu własnego sprzedaży transferowych, w związku z nieprawidłową wy cenę środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych oraz ustalenia podstawy obliczenia podatku na podstawie oszacowania dochodu. Izba Skarbowa stwierdziła, że zmiany oświadczeń o przystąpieniu do Spółki i objęciu udziałów w zamian za wniesiony wkład wymagałyby dla swej ważności zachowania stosownej procedury a kwestie te nie zostały zbadane i wyjaśnione. Problem ten jest szczególnie ważny, gdyż środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne stanowią przedmiot naliczenia amortyzacji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00