Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 11 grudnia 2002 r., sygn. I SA/Łd 671/02

1. Prawo własności towaru nie stanowi elementu zgłoszenia celnego podlegającego weryfikacji przez organy celne na podstawie art. 65 par. 4 pkt 2 lit. "a-c" ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny /Dz.U. nr 23 poz. 117 ze zm./, i nie może też być przedmiotem decyzji uznającej zgłoszenie celne za nieprawidłowe.

2. Organy celne nie są uprawnione do uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe /art. 65 par. 4 pkt 2 Kodeksu celnego/ albo unieważnienia zgłoszenia celnego /art. 68 Kodeksu celnego/ na tej podstawie, że towar objęto procedurą celną uszlachetnienia czynnego, wbrew woli osoby, która wprawdzie nie dokonała zgłoszenia celnego towaru, ale uważa się za właściciela towaru. Podobnie jak zgłoszenie towaru do uszlachetnienia czynnego nie wymaga ustalenia, że zgłaszający jest właścicielem towaru, tak i objęcie towaru tą procedurą nie przesądza, kto jest właścicielem towaru.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi "SCC" z siedzibą w L. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 15 lutego 2002 r. (...) w przedmiocie umorzenia postępowania w przedmiocie unieważnienia zgłoszenia celnego - oddala skargę.


UZASADNIENIE

We wniosku z dnia 13 czerwca 2001 r. firma "SCC" z siedzibą w L. USA wniosła o stwierdzenie nieważności zgłoszenia celnego z dnia 21 maja 2001 r. dokonanego przez "S.-P." Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Ł. oraz o uznanie jej za stronę postępowania celnego. Firma "SCC" podniosła, iż w dniu 21 maja 2001 r. Spółka "S.-P." dokonała zgłoszenia celnego tkaniny do procedury uszlachetniania czynnego. W uzasadnieniu wniosku stwierdzono, że firma "SCC" sprzedała towar będący przedmiotem zgłoszenia celnego firmie "S." z tym, że odbiorcą towaru miała być firma PMD "M.", która z kolei skierowała tkaninę do Polski celem uszlachetnienia przez Spółkę "S.-P.". Z powodu upadłości ogłoszonej przez firmę "S." ł nie zapłacenia ceny za towar firma "SCC" zgłosiła sprzeciw do Urzędu Celnego w Ł. i firm biorących udział w transakcji przeciwko dokonywaniu odprawy celnej towaru. Pomimo sprzeciwu. Spółka "S.-P." dokonała zgłoszenia celnego towaru. Firma "SCC" wniosła o unieważnienie zgłoszenia celnego podając, że z uwagi na ogłoszenie upadłości przez firmę "S." i niezapłacenie ceny jest w świetle prawa amerykańskiego /art. 106 par. 2 - 702 Kodeksu stanu Massachusets/ właścicielem towaru i ma interes prawny w unieważnieniu zgłoszenia celnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00