Wyrok NSA z dnia 23 lipca 2002 r., sygn. II SA/Łd 88/02
1. Istnienie promieniowania niejonizującego w normach wyższych od dopuszczalnych parametrów /rozporządzenia Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 14 lipca 1998 r. w sprawie określenia rodzajów inwestycji szczególnie szkodliwych dla środowiska oraz wymagań, jakimi powinny odpowiadać oceny oddziaływania na środowisko tych inwestycji /Dz.U. nr 99 poz. 589/ nie jest uciążliwością w sytuacji, gdy promieniowanie takie występuje w miejscach niedostępnych dla ludzi.
2. Fakt występowania w wolnej, niedostępnej dla ludzi przestrzeni promieniowania niejonizującego wyższego od zapisanego w obowiązującym rozporządzeniu, nie jest tożsamy z przekroczeniem jakichkolwiek norm, gdyż dla miejsc niedostępnych dla ludności normy takie nie istnieją. Decydujące znaczenie ma jedynie określenie wartości promieniowania niejonizującego w miejscach dostępnych dla ludności, a zatem na powierzchni terenu i w budynkach mieszkalnych. Istnienie bowiem promieniowania w normach wyższych od dopuszczalnych parametrów nie jest uciążliwością, w rozumieniu istniejących przepisów o ochronie środowiska w sytuacji, gdy promieniowanie takie występuje w miejscach niedostępnych dla ludzi.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu na rozprawie sprawy ze skargi Polskiej Telefonii Komórkowej "C." spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w W. na decyzję Wojewody Ł. z dnia 17 grudnia 2001 r. (...) w przedmiocie uchylenia decyzji o pozwoleniu na budowę - uchyla zaskarżoną decyzję, (...).
UZASADNIENIE
Prezydent Miasta Ł. decyzją z dnia 26 października 2001 r. na podstawie art. 28, art. 33 ust. 1, art. 34 ust. 4 i art. 36 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r.- Prawo budowlane /Dz.U. nr 89 poz. 414 ze zm./ po rozpatrzeniu wniosku z dnia 01.06.2001, wniesieniu uzupełnień zatwierdził projekt budowlany i wydał pozwolenie na budowę dla Polskiej Telefonii Komórkowej "C." Sp. z o.o. obejmujące budowę stacji bazowej telefonii komórkowej PTK "C." (...) na nieruchomości położonej w Ł. przy ul. G. 54, która to inwestycja obejmuje budowę wieży antenowej, kontenera elektronicznych urządzeń przekaźnikowych i przyłącza energetycznego zgodnie z załączonym projektem opracowanym przez zespół mgr inż. P. M. upr. nr 156/90/WŁ, 538/94/WŁ w zakresie konstr.-budowl. i techn. A. G. upr. nr 372/94/WŁ, w zakresie instalacji elektrycznych z zachowaniem warunków zgodnie z treścią art. 36 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane nakładając obowiązek uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego oraz ustanowienia inspektora nadzoru inwestorskiego.