Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 22 maja 2002 r., sygn. II SA/Łd 1926/01

Wyjaśnienia zawarte w komentarzach do kodeksu postępowania administracyjnego i podręcznikach oraz orzeczenia sądowe /wydawane w odniesieniu do konkretnej sprawy/ nie stanowią obowiązującej wykładni której przestrzeganie jest obowiązkiem organu administracji przy załatwianiu konkretnej sprawy.

Organ administracji, rozpoznając konkretną sprawę, dokonuje wykładni przepisów prawa mających do nich zastosowanie i nie ma prawnego obowiązku uwzględniania wykładni uznawanej za powszechnie obowiązującą przez stronę postępowania.

Zgłoszenie dopiero na rozprawie sądowej nowej okoliczności faktycznej nie podnoszonej przez skarżącego w ciągu wieloletnich postępowań administracyjnych i dwóch wcześniejszych postępowań sądowych, nie znanej zatem organowi który wydał zaskarżoną decyzję nie może być uznane za naruszenie przez ten organ prawa dające podstawę do wznowienia postępowania, które to naruszenie w myśl art. 22 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 maja 1995 r. o Naczelnym Sądzie Administracyjnym /Dz.U. nr 74 poz. 368 ze zm./ dałoby Sądowi kompetencję do uchylenia zaskarżonej decyzji.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu na rozprawie sprawy ze skargi Stanisława L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P.-T. z dnia 24 września 2001 r. (...) w przedmiocie uchylenia decyzji I instancji i umorzenia postępowania - -oddala skargę.


UZASADNIENIE

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w P.-T. decyzją z dnia 24 września 2001 r. (...), po rozpatrzeniu odwołania Stanisława L. od decyzji Starosty B. z dnia 4 sierpnia 2000 r.(...) odmawiającej uchylenia ostatecznej decyzji Naczelnika Gminy B. (...) z dnia 8 listopada 1988 r. (...) w sprawie przejęcia na Skarb Państwa gospodarstwa rolnego będącego własnością Jana i Aleksandry małżonków K. - uchyliło zaskarżoną decyzję i umorzyło postępowanie I instancji.

W uzasadnieniu wyjaśniono, że wnioskiem z dnia 31 marca 2000 r. Stanisław L. zwrócił się do Starosty B. z żądaniem wznowienia postępowania zakończonego decyzją ostateczną Naczelnika Gminy B. z dnia 8 listopada 1988 r. w sprawie przejścia od Jana i Aleksandry małżonków K. na własność Skarbu Państwa gospodarstwa rolnego o pow. 7,6180 ha, położonego we wsiach D.-E. i W.-M.-Z.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00