Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 14 listopada 2002 r., sygn. I SA/Lu 15/02

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Gabrieli B. i Tomasza S. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 28 listopada 2001 r. (...) w przedmiocie wartości celnej towaru - skargę oddala.


UZASADNIENIE

Na podstawie dokumentu SAD objęto procedurą dopuszczenia do obrotu sprowadzone przez firmę PPH. "S" - Gabriela B. i Tomasz S. towary szczegółowo opisane w zaskarżonej decyzji. W wyniku późniejszej kontroli tego zgłoszenia stwierdzono określone nieprawidłowości, które były podstawą wszczęcia postępowania, a następnie wydania decyzji uznającej ww. zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości celnej i wymiaru cła. W decyzji organ ustalił inną wartość celną przedmiotowego towaru i wymierzył cło w określonej kwocie.

W uzasadnieniu tej decyzji podniesiono, że funkcjonariusze Regionalnego Inspektoratu Celnego w L. stwierdzili istnienie powiązania pomiędzy kupującym i sprzedającym w rozumieniu art. 22 par. 2 Kodeksu celnego. Właściciel firmy eksportującej "C" - Giuseppe N. okazał się być pełnomocnikiem firmy PPH. "S", a tymczasem w trakcie zgłoszenia towarów do procedury dopuszczenia do obrotu nie wykazano w deklaracji wartości celnej istnienia powiązań.

W trakcie kontroli zgłoszenia celnego po zwolnieniu towarów ustalono, że zadeklarowana przez stronę cena jednostkowa towaru nie odzwierciedla ich rzeczywistej wartości.

Włoska administracja celna potwierdziła fakt, że Giuseppe N. jest jedynym właścicielem firmy "C". Ponadto ustaliła, że eksporter w 1998 r. sprzedał towary po cenie znacznie niższej od cen wyszczególnionych w fakturach zakupu. Powiązanie stron miało zatem wpływ na ustalenie ceny sprzedaży poniżej ceny zakupu. W tych okolicznościach organ I instancji odmówił zastosowania wartości transakcyjnej jako wartości celnej, bowiem wartość transakcyjna powinna odzwierciedlać rzeczywistą wartość towarów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00