Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 26 sierpnia 2002 r., sygn. II SA/Kr 528/01

Z par. 3 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 18 maja 1998 r. w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów /Dz.U. nr 72 poz. 462/ nie wynika, aby plac manewrowy, na którym przeprowadza się szkolenie kandydatów na kierowców musiał spełniać takie same wymagania, jak plac manewrowy przeznaczony do sprawdzenia umiejętności wykonywania manewrów podstawowych /egzaminowania/. Do takiego wniosku prowadzi w pierwszym rzędzie porównanie przepisów rozporządzenia określających wymagania dotyczące dwóch rodzajów placów manewrowych. Co do placu dla celów szkoleniowych wymagania te określa przytoczony wyżej z par. 3 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia. Natomiast stosownie do par. 22 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia, plac manewrowy przeznaczony do sprawdzenia umiejętności wykonywania manewrów podstawowych powinien posiadać, z zastrzeżeniem pkt 4, nawierzchnię asfaltową lub betonową, na której wyznaczone są stanowiska umożliwiające realizację zadań egzaminacyjnych.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Moniki P. i Marka P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia 29 grudnia 2000 r., (...) w przedmiocie zezwolenia na prowadzenie szkolenia kandydatów na kierowców - uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji; (...)


UZASADNIENIE

W dniu 7 sierpnia 2000 r. Prezydent Miasta K. wydał decyzję, (...), w której, działając na podstawie art. 103 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym /Dz.U. nr 98 poz. 602 ze zm./ i par. 3-5 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 18 maja 1998 r. w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów /Dz.U. nr 72 poz. 462 ze zm./, odmówił Monice P. i Markowi P. wydania zezwolenia na prowadzenie szkolenia kandydatów na kierowców założonej przez nich spółce cywilnej "D.-K.". W uzasadnieniu organ stwierdził, że w sprawie wystąpiły okoliczności uniemożliwiające wydanie przedmiotowego zezwolenia. Rzeczywista powierzchnia placu manewrowego nie odpowiada temu, co wynika z umowy najmu tego placu, a ponadto stanowiska "pas ruchu" i "zawracanie" nie odpowiadają wymiarom wskazanym w załączniku nr 5 tabela 1 do instrukcji przeprowadzania egzaminów państwowych stanowiącej załącznik do wymienionego rozporządzenia, a także nie zostały wyznaczone "obszary wjazdu" dla stanowisk "parkowanie skośne, parkowanie równoległe" zgodnie z powołaną instrukcją. Ponadto, linie wyznaczające stanowiska są mało czytelne, a niekiedy niewidoczne. Wnioskodawca odmówił przy tym na piśmie usunięcia wskazanych mu nieprawidłowości. Organ przytoczył przepis par. 3 ust. 1 pkt 4 powołanego rozporządzenia, stosownie do którego plac do wykonania manewrów winien "umożliwić wykonanie każdego z zadań przewidzianych na egzaminie państwowym...", a zatem winien być wyposażony w oznakowane stanowiska do wykonywania manewrów odpowiadające wymiarom określonym w załączniku nr 5 tabela 1 do instrukcji przeprowadzania egzaminów państwowych. Ponadto organ przywołał par. 5 ust. 1 powołanego wyżej rozporządzenia, stosownie do którego zezwolenie na prowadzenie szkolenia kandydatów na kierowców jest wydane po sprawdzeniu prawdziwości danych zawartych we wniosku oraz ich zgodności z wymogami określonymi w par. 3 i 4, a w przypadku niespełnienia tych wymogów wydawana jest decyzja o odmowie wydania zezwolenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00