Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 18 stycznia 2002 r., sygn. II SA/Ka 951/00

Do zameldowania na pobyt stały w lokalu stanowiącym współwłasność konieczne jest potwierdzenie uprawnienia do zajmowania lokalu dokonane przez wszystkich współwłaścicieli. Brak takiego potwierdzenia uniemożliwia dokonanie owej czynności materialno-technicznej zameldowania, nawet wówczas, gdy zameldowany ma zostać współwłaściciel.

W takiej bowiem sytuacji, gdy niektórzy ze współwłaścicieli sprzeciwiają się dokonaniu owego potwierdzenia, czyli gdy nie wyrażają zgody na zameldowanie, dochodzi do sporu o charakterze cywilnoprawnym, którego organ meldunkowy nie jest władny rozstrzygnąć. Do tego powołany jest wyłącznie sąd powszechny /art. 199 Kc/.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Stefana C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w C. z dnia 10 kwietnia 2000 r., (...) w przedmiocie zameldowania - oddala skargę.


UZASADNIENIE

Zaskarżoną decyzją, na zasadzie m.in. art. 138 par. 1 pkt 1 Kpa i art. 47 ust. 2, art. 6 ust. 1 i art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych /Dz.U. 1984 nr 32 poz. 174 ze zm./ Samorządowe Kolegium Odwoławcze w C. utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta C. z dnia 1 marca 2000 r. o odmowie zameldowania Stefana C. na pobyt stały pod adresem C. ul. (...). Organ odwoławczy ustalił bowiem, że nieruchomość, w której zameldowanie miałoby nastąpić stanowi współwłasność Marianny C. /matki odwołującego się/, Haliny S. /jego siostry/, odwołującego się i jego braci - Mariana C. oraz Andrzeja C. Zgodę na zameldowanie wyraził jedynie Andrzej C., pozostali zaś współwłaściciele temu się sprzeciwili, poza Marianem C., który nie zajął stanowiska. Tymczasem zameldowanie na pobyt stały może nastąpić tylko w razie udowodnienia faktu pobytu w lokalu, w którym ma ono nastąpić oraz posiadania uprawnień do przebywania w nim. W przekonaniu organu odwołujący się nie legitymuje się wymaganym uprawnieniem do przebywania w spornym mieszkaniu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00