Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 24 lipca 2002 r., sygn. I SA/Gd 2525/00
Podatnik traci uprawnienie do zastosowania stawki "0" procent VAT przy eksporcie towarów i usług, w sytuacji gdy prowadzi ewidencję, o której mowa w art. 27 ust. 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./ w sposób uniemożliwiający prawidłowe sporządzenie deklaracji podatkowej na podstawie danych z ewidencji.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Przedsiębiorstwa Budowlanego i Usług Technicznych "E." Spółki z o.o. w T. na decyzję Izby Skarbowej w B. - Ośrodek Zamiejscowy w T. z dnia 17 października 2000 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług za lipiec 1997 r. - oddala skargę.
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia 5 lipca 2000 r. Inspektor Kontroli Skarbowej w Urzędzie Kontroli Skarbowej w B. określił stronie skarżącej - Przedsiębiorstwu Budowlanemu i Usług Technicznych "E." Spółce z o.o. w T. zaległość w podatku od towarów i usług za lipiec 1997 r. w kwocie 225.875 zł, odsetki oraz dodatkowe zobowiązanie podatkowe.
Inspektor wskazał na niezaewidencjonowanie części sprzedanych usług eksportowych. Warunkiem stosowania stawki "0" procent jest prowadzenie przez podatnika ewidencji określonej w art. 27 ust. 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./. Okazana kontrolującemu ewidencja VAT nie obejmowała sprzedaży robót budowlano-montażowych wykonywanych w Niemczech. Niejednolity sposób ujmowania w ewidencji rachunków za sprzedaż usług eksportowych, przy pominięciu części rachunków za zrealizowane prace doprowadził do wykazywania w ewidencji przedmiotu i podstawy opodatkowania niezgodnej ze stanem faktycznym, co doprowadziło do nieprawidłowego sporządzenia deklaracji VAT-7.