Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 4 września 2002 r., sygn. SA/Bk 1055/01
Wyjątek z art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./ ma zastosowanie tylko do odpłatnego nabycia towarów i usług i rozporządzenia nim w sposób wskazany tym przepisem. Nie ma natomiast zastosowania do towarów importowanych, bowiem opodatkowanie ich nie wiąże się z faktem nabycia, lecz z importem.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi R. P. - Spółka z o.o. w B. na decyzję Izby Skarbowej w B. z dnia 22 czerwca 2001 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące: styczeń, kwiecień, czerwiec, sierpień, wrzesień i październik 2000 r. - uchyla zaskarżoną decyzję, (...).
UZASADNIENIE
Inspektor Kontroli Skarbowej w Urzędzie Kontroli Skarbowej w B. w wyniku przeprowadzonego postępowania kontrolnego ustalił, że Spółka z o.o. R. /Polska/ w rozliczeniu podatku od towarów i usług za miesiące: styczeń, kwiecień, marzec, czerwiec, sierpień, wrzesień i październik 2000 r. zawyżyła podatek naliczony z powodu nienależnego ujęcia w rozliczeniu podatku VAT podatku naliczonego wynikającego z dokumentów odpraw celnych SAD, dotyczących wprowadzenia na polski obszar celny maszyn i urządzeń służących do produkcji czajników, objętych procedurą odpraw czasowych z częściowym zwolnieniem od cła. Maszyny te i urządzenia zgodnie z "umową własności narzędzi" z dnia 4 czerwca 1999 r. zostały przekazane Spółce przez kontrahenta zagranicznego firmę P. do nieodpłatnego użytkowania. Spółka R. /Polska/ zaewidencjonowała je w rejestrze zakupu, a kwoty podatku naliczonego wynikające z dokumentów SAD ujęła również do rozliczenia podatku należnego w poszczególnych okresach rozliczeniowych. Ww. maszyny i urządzenia nie zostały wprowadzone na stan środków trwałych Spółki, zostały zaksięgowane jako środki trwałe obce będące w użytkowaniu w wartościach wykazanych w dokumentacji SAD /bez podatku VAT/.