Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 12 kwietnia 2001 r., sygn. IV SA 2449/00

1. Pojęcie tzw. "władztwa planistycznego gminy" /które nie jest pojęciem normatywnym aczkolwiek w potocznym i powszechnym znaczeniu rozumiane jest jako prawo legalnej ingerencji w sferę wykonywania prawa własności/ nie jest władztwem absolutnym czy też nieograniczonym, nie podlegającym żadnej kontroli. Inaczej rzecz ujmując przyznanie gminie tzw. władztwa planistycznego nie może oznaczać dopuszczalności podejmowania wszelkich i jakichkolwiek działań arbitralnych np. bez jakiegokolwiek uzasadnienia faktycznego i prawnego.

2. Gmina wykonując owo władztwo planistyczne ma po pierwsze obowiązek działać w granicach prawa /jak zresztą wszystkie organy w państwie/, po wtóre obowiązana jest kierować się interesem publicznym, po trzecie ma obowiązek wyważyć wszelkie interesy /zarówno publiczne jak i prywatne/ a także uwzględnić aspekty racjonalności działań, proporcjonalności ingerencji w sferę wykonywania prawa własności, chronionego Konstytucją RP.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Spółki z o.o. "C." w W. w przedmiocie uchwały Rady Gminy Z. oddalającej zarzuty do projektu zmiany planu zagospodarowania przestrzennego - stwierdził nieważność zaskarżonej uchwały.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00