Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie NSA z dnia 14 grudnia 2001 r., sygn. V SA 1991/01

Skarga na rozstrzygnięcia Fundacji "Polsko-Niemieckie Pojednanie" jako nie dotycząca sprawy administracyjnej nie podlega rozpoznaniu Naczelnego Sądu Administracyjnego i dlatego - odrzucono skargę.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi: Romana R. na decyzję Fundacji "Polsko-Niemieckie Pojednanie" z dnia brak danych w przedmiocie: odszkodowania postanawia:

1. podjąć zawieszone postępowanie sądowe,

2. odrzucić skargę.


UZASADNIENIE

Roman R. złożył skargę na odmowę przyznania mu roszczeń przez Fundację "Polsko-Niemieckie Pojednanie". Ponieważ kwestia dopuszczalności skargi do NSA na rozstrzygnięcia wspomnianej Fundacji jest kwestią sporna, przeto zagadnienie to było przedstawione do rozstrzygnięcia składowi powiększonemu NSA, zaś postępowanie w niniejszej sprawie zostało zawieszone do momentu rozstrzygnięcia wspomnianej wątpliwości. Obecnie, na skutek wydania orzeczenia NSA w sprawie OPS 3/01 z dnia 3 grudnia 2001 r. można podjąć postępowanie w niniejszej sprawie /art. 97 par. 2 Kpa w zw. z art. 59 ustawy o NSA z dnia 11 maja 1995 r. - Dz.U. nr 74 poz. 368 ze zm./.

Jak wynika z uchwały NSA OPS 3/01 skład powiększony NSA uznał, iż na ostateczne rozstrzygnięcie Fundacji "Polsko-Niemieckie Pojednanie" w przedmiocie przyznania świadczeń dla byłych robotników przymusowych i osób dotkniętych innymi krzywdami z czasów narodowego socjalizmu nie przysługuje skarga do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Przyczyną tego stanowiska jest pogląd, iż w tym wypadku chodzi o sprawy nie mające charakteru spraw administracyjnych, a takie tylko sprawy mogą być przedmiotem rozpoznania NSA.

Troska o spójność orzecznictwa i szacunek dla instrumentów mających tę spójność zapewnić, będąca podstawą umacniania autorytetu wymiaru sprawiedliwości, nakazuje składom zwykłym sądu orzekanie zgodne z linią wyznaczoną przez składy powiększone, i to także w wypadkach nie w pełni doskonałego oddziaływania orzeczeń składów powiększonych mocą imperio rationis. Tego wymaga powaga sądu. Dlatego w niniejszym orzeczeniu postanowiono - tak, jak orzekł skład powiększony NSA, iż skarga na rozstrzygnięcia Fundacji "Pojednanie" jako nie dotycząca sprawy administracyjnej nie podlega rozpoznaniu NSA i dlatego - odrzucono skargę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00