Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 24 września 2001 r., sygn. V SA 340/01

1. Zadaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego jest kontrola, czy decyzja administracyjna jest zgodna z obowiązującym prawem. Nie znaczy to jednak, że ta zgodność z prawem sprowadza się do oceny, czy rozstrzygnięcie jest zgodne z obiegową, rutynowo stosowaną, pozostającą pod wpływem typowych wypadków - wykładnią konkretnego przepisu prawa opartą tylko na jego językowo-logicznym znaczeniu.

2. Rodzina zastępcza nie jest wprawdzie rodziną naturalną, ale ma stanowić jej paliatyw na wypadek niewłaściwego funkcjonowania rodziny zastępczej. Oznacza to, że zasady dotyczące ochrony rodziny, sformułowane w Konstytucji RP i prawie międzynarodowym /Konwencja o prawach dziecka przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych dnia 20 listopada 1989 r. i ratyfikowana przez Polskę dnia 7 czerwca 1991 r. /Dz.U. nr 120 poz. 527/, która weszła w życie 7 lipca 1991 r./ są wiążące dla interpretacji przepisów prawa wewnętrznego. Wynika z tego zwiększony obowiązek staranności działania organów administracji i sądów w zakresie poszukiwania w istniejącym porządku prawnym instrumentów umożliwiającym rozstrzygnięcia zgodne z dobrem dziecka, którego sprawa dotyczy.

3. Przepis art. 26 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych /Dz.U. 2001 nr 87 poz. 960/ nie obejmuje sytuacji, meldunku dziecka - cudzoziemca urodzonego w Polsce poddanego w drodze orzeczenia sądowego pieczy polskiej rodzinie zastępczej. W takim wypadku należy uznać, że będą miały zastosowanie zasady ogólne dotyczące meldunku /na pobyt stały/, ponieważ tylko taka interpretacja wzajemnego stosunku przepisów o ochronie rodziny i ochronie dziecka, przepisów ustawy o cudzoziemcach oraz ewidencji ludności prowadzi do honorowania /wynikającej z Konstytucji RP i Konwencji o prawach dziecka/ klauzuli generalnej i poszanowania dobra dziecka.

4. Podstawą zameldowania dziecka - cudzoziemca urodzonego w Polsce i poddanego w drodze orzeczenia sądowego pieczy polskiej rodziny zastępczej w lokalu tej rodziny będą zasady ogólne dotyczące meldunku /na pobyt stały/ tj. art. 9a i art. 10 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych /Dz.U. 2001 nr 87 poz. 960/ w związku z art. 72. Konstytucji i art. 3 ust. 1 Konwencji o prawach dziecka przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych dnia 20 listopada 1989 r. i ratyfikowanej przez Polskę dnia 7 czerwca 1991 r. /Dz.U. nr 120 poz. 527/ która weszła w życie 7 lipca 1991 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00