Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 20 lutego 2001 r., sygn. I SA/Łd 14/00

1. Odmowa przyjęcia wartości transakcyjnej na podstawie art. 23 par. 7 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny /Dz.U. nr 23 poz. 117 ze zm./ w następstwie zakwestionowania wiarygodności materialnej /wysokości cen/ informacji i dokumentów służących do określenia wartości celnej nie tylko może, ale powinna uwzględniać metody ustalenia wartości celnej wskazane w art. 25-29 tego Kodeksu.

2. Ustalenie innej wartości celnej aniżeli wartość transakcyjna nie jest tożsame ze stwierdzeniem, że ujawniona przez stronę cena była w rzeczywistości wyższa; oznacza jedynie odrzucenie wartości transakcyjnej jako podstawy wymiaru cła.

3. Metoda wartości kalkulowanej, określona w art. 28 Kodeksu celnego, może mieć zastosowanie do towarów zgłoszonych do odprawy celnej w stanie, w jakim zostały wytworzone; zwykle nie jest możliwe zastosowanie tej metody do importowanych towarów używanych, w takim stanie bowiem nie były wytworzone.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi "M." Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Ł. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 26 listopada 1999 r. (...) w przedmiocie wymiaru należności celnych - uchyla zaskarżoną decyzję; (...).


UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 1 marca 1999 r. Dyrektor Urzędu Celnego w Ł. na podstawie art. 23 par. 7, art. 29 par. 1, art. 65 par. 4 pkt 2a, art. 70 par. 1 i par. 2 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. Kodeks celny /Dz.U. nr 23 poz. 117 ze zm./ uznał zgłoszenie celne dokonane przez Spółkę "M." z ograniczoną odpowiedzialnością w Ł. za nieprawidłowe w zakresie podanej wartości celnej towaru i określił wyższą od deklarowanej kwotę długu celnego.

W uzasadnieniu decyzji ustalono, że przedmiotem importu z Włoch były używane i regenerowane futra oraz kurtki z karakułów i norek. Wyższą wartość celną towaru ustalono na podstawie art. 29 Kodeksu celnego metodą ostatniej szansy w wyniku stosowania metody ceny jednostkowej odpowiednio modyfikowanej. W oparciu o opinię biegłego ustalono cenę futer na rynku krajowym, którą następnie pomniejszono o podatki, należności celne i zysk handlowy w wysokości 10 procent.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00