Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 1 stycznia 2001 r., sygn. I SA/Łd 2032/98

Stosowanie przepisów podatkowych dotyczących ulg powinno być ścisłe, jako przepisów szczególnych, stanowiących odstępstwo od zasady powszechności opodatkowania. Oznacza to wyłączenie wykładni rozszerzającej, podobnie jak i zwężającej.

UZASADNIENIE

Zaskarżoną decyzją z dnia 7 sierpnia 1998 r. (...) Izba Skarbowa w Ł. utrzymała w mocy decyzję Drugiego Urzędu Skarbowego Ł.-G. z dnia 22 września 1997 r., w której organ pierwszej instancji uznał, że Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością P.H.U.P. "M." bezpodstawnie odliczyła od podstawy opodatkowania wydatki inwestycyjne na zakup głowic frezarskich wraz z kompletem noży.

W uzasadnieniu swej decyzji Izba stwierdziła, że przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 stycznia 1994 r. w sprawie odliczeń od dochodu wydatków inwestycyjnych oraz obniżek podatku dochodowego, określają możliwość skorzystania z ulg i odliczeń od podatku dochodowego przez podatników spełniających warunki określone w tym rozporządzeniu. Przepis par. 1 ust 4 pkt 5a tego rozporządzenia daje możliwość odliczenia od dochodu wydatków inwestycyjnych na zakup i montaż maszyn i urządzeń zaliczonych zgodnie z Klasyfikacją rodzajową środków trwałych GUS, do grupy 3-6 i 8. Zdaniem Izby, powołany przepis pozwala zatem odliczyć od dochodu poniesione wydatki na nabycie maszyn i urządzeń, czyli kompletnych środków trwałych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00