Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 13 grudnia 2000 r., sygn. II SA 2320/00

1. Żadna ustawa nie upoważnia gminy generalnie do nakładania na jej mieszkańców danin publicznych.

2. W zakresie ustalania zasad i trybu korzystania z gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej nie mieści się wprowadzanie opłat za korzystanie z nich.

3. Opłaty, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej /Dz.U. 1997 nr 9 poz. 43 ze zm./ mogą być czymś więcej niż ustalonymi "urzędowo" należnościami, stanowiącymi jedynie ekwiwalent za "usługę" ze strony gminy w postaci umożliwienia korzystania z jej obiektów i urządzeń, świadczoną w warunkach braku jakiegokolwiek przymusu po stronie świadczeniobiorcy.

 

Po rozpoznaniu 13 grudnia 2000 r. sprawy ze skargi Czesława C. na uchwałę Rady Miejskiej w M. z 27 grudnia 1994 r. (...) w przedmiocie realizacji przedsięwzięć inwestycyjnych z udziałem mieszkańców - stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały.


UZASADNIENIE

Po bezskutecznym wezwaniu Rady Miejskiej w M. do usunięcia naruszenia prawa, Czesław C. wniósł, na podstawie art. 101 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym /Dz.U. 1996 nr 13 poz. 74 ze zm./, skargę na uchwałę tej Rady (...) z 27 sierpnia 1994 r. w sprawie realizacji przedsięwzięć inwestycyjnych z udziałem mieszkańców. Uchwale tej zarzucił naruszenie art. 32 Konstytucji RP, ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych i par. 10 ust. 2 pkt 2 Statutu Miasta M., przez wprowadzenie opodatkowania niektórych mieszkańców na cele publiczne, bez przeprowadzenia referendum gminnego. Swój interes prawny w zaskarżeniu uchwały skarżący wywiódł z wynikającego z niej obowiązku wniesienia stosownej opłaty na rzecz Miasta z tytułu podłączenia jego budynku mieszkalnego do istniejącej gminnej sieci wodociągowej.

Pełnomocnik Rady Miejskiej wniósł o odrzucenie skargi, wobec niewykazania przez skarżącego naruszenia jego interesu prawnego, bądź o jej oddalenie ze względów merytorycznych. Podał, że zaskarżona uchwała została podjęta na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym i zawiera ramowe zasady dobrowolnego udziału mieszkańców gminy we wspólnych z Miastem inwestycjach gminnych. Miała ona na celu wzmożenie aktywności społecznej mieszkańców w budowie urządzeń komunalnych, z przeważającym udziałem środków publicznych. Nie chodziło w niej o samoopodatkowanie mieszkańców na cele publiczne, wymagające przeprowadzenia referendum gminnego. Ponadto, zdaniem Miasta, na skutek upływu jednego roku od daty podjęcia uchwały nie jest dopuszczalne stwierdzenie jej nieważności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00