Wyrok NSA z dnia 14 marca 2000 r., sygn. II SA 2491/99
Umowy w sprawach zamówień publicznych nie mogą być zawierane na czas nie oznaczony.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy skargi Zarządu Miasta X na decyzję Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych z dnia 12 października 1999 r. (...) w przedmiocie zgody na zawarcie umowy w sprawie zamówienia publicznego na czas dłuższy niż 3 lata - oddala skargę.
UZASADNIENIE
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych decyzją z dnia 5 sierpnia 1999 r.(...), po rozpatrzeniu wniosku Przewodniczącego Zarządu Miasta X z dnia 28 czerwca 1999 r. (...), odmówił wyrażenia zgody na zawarcie umowy na dostawę energii cieplnej na okres 5 lat dla dwóch jednostek organizacyjnych Miasta X: Szkoły Podstawowej nr A i Szkoły Podstawowej nr B.
Przewodniczący Zarządu Miasta X wstąpił do Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy.
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych decyzją z dnia 12.10.1999 r. (...) utrzymał w mocy swoją decyzję z dnia 5 sierpnia 1999 r. (...) w sprawie odmowy wyrażenia zgody na zawarcie umowy na okres 5 lat na dostawę energii cieplnej dla dwóch jednostek organizacyjnych Miasta X: Szkoły Podstawowej nr A i Szkoły Podstawowej nr B. W uzasadnieniu podniesiono, że
1/ zawarcie umowy na tak długi okres spowoduje powstanie faktycznego monopolu na dostawę energii cieplnej, ograniczając konkurencję i możliwość uzyskania przez zamawiającego lepszych warunków realizacji zamówienia,
2/ przytoczone przez wnioskodawcę argumenty opierają się na swobodnej analizie ekonomicznej dokonanej przez podmiot bezpośrednio zainteresowany uzyskaniem zamówienia "co rzutować może na obiektywizm w zakresie dokonanych zestawień finansowych i określenie czasu potrzebnego na zwrot wykonawcy kosztów zrealizowanych prac modernizacyjnych".
Przewodniczący Zarządu Miasta X zaskarżył decyzję Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych z dnia 12.10.1999. (...) do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wskazano, że 5-letnia umowa nie stworzy monopolu dla X. rynku producentów i dostawców energii cieplnej, albo wiem taki monopol już istnieje. Umowa ta będzie natomiast opłacalna dla zamawiającego, gdyż pozwoli na nieodpłatne przekazanie i zainstalowanie przez "G. H." S.A. węzła cieplnego oraz zakup ciepła po niższych cenach.