Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 5 lipca 2000 r., sygn. I SA/Łd 210/99

Jeżeli stosowny wniosek został złożony organowi celnemu po dniu 1 stycznia 1998 r., podstawę prawną zwrotu cła pobranego od towarów dopuszczonych do obrotu na polskim obszarze celnym na podstawie ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. - Prawo celne /Dz.U. 1994 nr 71 poz. 312 ze zm./, stanowi par. 1 ust. 1 pkt 9 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 1997 r. w sprawie określenia wypadków, w których należności celne przywozowe lub wywozowe są zwracane lub umarzane oraz trybu i warunków dokonywania zwrotu lub umorzenia /Dz.U. nr 158 poz. 1050/; złożenie wniosku o zwrot cła jednocześnie z wnioskiem o dokonanie odprawy celnej wywozowej towaru uprzednio dopuszczonego do obrotu na polskim obszarze celnym nie jest spóźnione.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi "S.-E." /obecnie "P. 2"/ Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w W. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 18 stycznia 1999 r. (...) w przedmiocie odmowy zwrotu cła - uchyla zaskarżoną decyzję; (...).


UZASADNIENIE

Spółka "S.-E." /obecnie "P. 2"/ z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. złożyła w Urzędzie Celnym w Ł. trzy wnioski o zwrot cła za wywieziony towar w związku z powrotnym wywozem komputerów przenośnych w dniu 10 marca 1998 r.

Dyrektor Urzędu Celnego w Ł. decyzją z dnia 25 czerwca 1998 r. odmówił zwrotu cła. W uzasadnieniu decyzji stwierdzono, że komputery objęte wnioskami o zwrot cła były przedmiotem odpraw celnych w przywozie w dniu 10 grudnia 1997 r., 5 grudnia 1997 r., 17 lutego 1998 r. Faktury celne importowe nie określały numerów jednostkowych /seryjnych/ komputerów ale wskazywały wyłącznie ich typy. Przy zgłoszeniach wywozowych załączono zestawienia seryjnych numerów komputerów. Przeprowadzona wówczas rewizja celna potwierdziła zgodność typu, rodzaju, numerów seryjnych komputerów z danymi zawartymi w dokumentach wywozowych. Na podstawie dokumentów odprawy przywozowej nie jest jednak możliwe jednoznaczne stwierdzenie tożsamości towarów wywiezionych z uprzednio przywiezionymi, co stanowi przesłankę zwrotu cła. Organ I instancji wskazał, iż do ustalenia tożsamości towarów niezbędne jest stwierdzenie w sposób nie budzący wątpliwości, że towar wywożony jest tym samym co uprzednio dopuszczony do obrotu na polskim obszarze celnym. Faktura przywozowa nie zawierała numerów seryjnych komputerów, dlatego nie jest możliwe porównanie cech jednostkowych towarów wywiezionych z uprzednio przywiezionymi. Samo stwierdzenie, że jest to ten sam rodzaj towaru i że istnieje zgodność kodów oraz oznaczenia dostawcy zagranicznego do którego nastąpił zwrot, nie jest wystarczające dla uznania tożsamości tego towaru. Spółka składając wniosek naruszyła także tryb ubiegania się o zwrot cła określony w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 1997 r. w sprawie określenia wypadków, w których należności celne przywozowe lub wywozowe są zwracane lub umarzane oraz trybu i warunków dokonywania zwrotu lub umorzenia /Dz.U. nr 158 poz. 1050/ przez co uniemożliwiła organowi celnemu zbadanie towaru celem stwierdzenia jego tożsamości z towarem pierwotnie dopuszczonym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00