Wyrok NSA z dnia 20 grudnia 2000 r., sygn. II SA/Gd 2061/98
Ujawnione w ewidencji gruntów dane podmiotowe nie korzystają z domniemania zgodności z rzeczywistym stanem prawnym, lecz przy prawidłowo prowadzonej ewidencji, winny być zgodne ze stanem ujawnionym w księdze wieczystej. Dane te mogą mieć szczególne znaczenie w sporach o własność nieruchomości oraz innych postępowaniach w tym związanych ze skargą windykacyjną.
Wskazać jednocześnie należy, że zmian w ewidencji dokonuje się na podstawie ściśle określonych w par. 30 ust. 3 rozporządzenia Ministrów Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa oraz Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 17 grudnia 1996 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków /Dz.U. nr 158 poz. 813 ze zm./ prawomocnych orzeczeń sądowych, aktów notarialnych, ostatecznych decyzji administracyjnych a także innych aktów normatywnych.
Przedstawione wyżej podstawowe zasady dotyczące prowadzenia ewidencji gruntów, sposób dokonywania zmian oraz związków tej ewidencji z księgami wieczystymi wskazują, że postępowania administracyjne przewidziane w przepisach prawa geodezyjnego i kartograficznego nie mają na celu regulacji stanów prawnych nieruchomości.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Lilianny i Piotra R. na decyzję Wojewody B. z dnia 17 września 1998 r. (...) w przedmiocie wprowadzenia zmian w rejestrze ewidencji gruntów - oddala skargę.
UZASADNIENIE
Kierownik Urzędu Rejonowego w B. decyzją z dnia 20 marca 1998 r. na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne /Dz.U. nr 30 poz. 163/, par. 30 rozporządzenia Ministrów Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa oraz Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 17 grudnia 1996 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków /Dz.U. nr 158 poz. 813/, rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 czerwca 1956 r. w sprawie klasyfikacji gruntów /Dz.U. nr 19 poz. 97 ze zm./ oraz art. 104 Kpa na wniosek Piotra R., orzekł o wprowadzeniu zmian w rejestrze ewidencji gruntów obrębu miasta S.-K. polegających na: