Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 11 kwietnia 2000 r., sygn. SA/Bk 1322/99

Nie wydanie przez organ nadzoru budowlanego nakazu rozbiórki z mocy art. 48 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane /Dz.U. nr 89 poz. 414 ze zm./ w stosunku do skarżących /tylko inwestorzy/ nie pozwala, z uwagi na zakaz "reformationis in peius" /art. 51 ustawy z dnia 11 maja 1995 r. o Naczelnym Sądzie Administracyjnym - Dz.U. nr 74 poz. 368 ze zm./ na pogarszanie ich sytuacji zaleceniem zastosowania sankcji rozbiórki, tym bardziej, że sprawa była wcześniej poddana ocenie sądu administracyjnego i wówczas skład orzekający podzielił stanowisko organu co do potrzeby wyłącznie sprawdzenia zgodności wykonanych robót z warunkami technicznymi, jakim winny, odpowiadać obiekty budowlane, zaś ocena prawna w tej mierze jest wiążąca /art. 30 ustawy o Naczelnym Sądzie Administracyjnym/.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Włodzimierza Ł. na decyzję (...) Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w B. z dnia 26 sierpnia 1999 r. (...) w przedmiocie nałożenia obowiązku doprowadzenia obiektu budowlanego do zgodności z warunkami technicznymi i uzyskania pozwolenia na użytkowanie - uchyla zaskarżoną decyzję, (...).


UZASADNIENIE

Skarga została wywiedziona na tle następujących okoliczności faktycznych i prawnych.

Na skutek złożonego dnia 18 listopada 1997 r. przez Andrzeja K. wniosku Urząd Rejonowy w B. wszczął postępowanie w sprawie sygnalizowanej przez wnioskodawcę nieprawidłowości w wykonanym w 1997 r. systemie odprowadzania ścieków gospodarczo-bytowych z działek Pawła W. i Włodzimierza Ł., położonych w F. przy ulicy W., a powodującym zanieczyszczenie nieruchomości Andrzeja K. Pierwotna decyzja umarzająca postępowanie w sprawie /z dnia 13 stycznia 1998 r./ została przez Wojewodę B. w dniu 27 lutego 1998 r. uchylona z przekazaniem sprawy do ponownego rozpatrzenia z zaleceniem zajęcia stanowiska w kwestii stanu technicznego szamb oraz stanu systemu odprowadzania ścieków z działek ww. osób do rowu melioracyjnego. Legalność decyzji kasacyjnej była badana przez tutejszy Ośrodek NSA w sprawach SA/Bk 494/98 i 495/98, w których Sąd wyrokami z dnia 3 grudnia 1998 r. skargi inwestorów oddalił. Po zakończeniu spraw przed NSA postępowania administracyjne kontynuował już Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w B., który dwoma decyzjami z dnia 24 maca 1999 r. /w sprawie Pawła W./ i z dnia 25 marca 1999 r. /w sprawie Włodzimierza Ł./, powołując się na art. 51 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 r., nakazał każdemu z inwestorów przedłożenie do dnia 30 czerwca 1999 r. geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej wybudowanych szamb oraz linii kanalizacyjnej odprowadzającej ścieki do rowu melioracyjnego z podaniem odległości od granic ich działek oraz zgody właściciela terenu /tu Gminy D.-K./ na przebieg linii kanalizacyjnej po jego terenie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00