Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 17 listopada 1999 r., sygn. III SA 7868/98

Prawo do potrącenia podatku od towarów i usług nie jest prawem samoistnym, niezależnym od tego, czy zbywca podatek uiścił.

 

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu w dniu 9 listopada 1999 r. sprawy ze skargi "B." SA z siedzibą w N.D.M. na decyzję Izby Skarbowej w W. z dnia 15 września 1998 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług za 1996 r. - skargę oddala.


UZASADNIENIE

Inspektor Kontroli Skarbowej w Urzędzie Kontroli Skarbowej w W. decyzją z dnia 16 grudnia 1997 r. określił "B." SA z siedzibą w N.D.M.:

1/ zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za miesiące styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec i wrzesień 1996 r. kolejno w wysokości: (...),

2/ kwotę zwrotu podatku od towarów i usług za miesiące sierpień, październik, listopad i grudzień 1996 r. kolejno w wysokości: (...), a ponadto ustalił tej Spółce dodatkowe zobowiązanie w podatku od towarów i usług za 1996 r. w kwocie (...).

W uzasadnieniu tej decyzji podano, że Spółka w 1996 r. udzielała odbiorcom towarów w szerokim zakresie bonifikat, opustów i skont, które były dokumentowane fakturami korygującymi. W czasie kontroli stwierdzono, że faktury korygujące sprzedaż wystawiane krajowym kontrahentom nie zawierają potwierdzenia ich odbioru przez nabywców towarów. W ewidencji sprzedaży i w deklaracjach dla podatku od towarów i usług /druk VAT-7/ Spółka dokonywała korekt zmniejszających podatek należny o kwoty wynikające z takich faktur korygujących /nie posiadających potwierdzenia ich odbioru przez nabywcę towarów/ i ustalała wysokość podatku od towarów i usług podlegającego zwrotowi. Spółka naruszała w ten sposób par. 43 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 21 grudnia 1995 r. w sprawie wykonania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 154 poz. 797 ze zm./, zgodnie z którym sprzedawca obowiązany jest posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę. Skoro więc Spółka ewidencjonowała faktury korygujące VAT nie posiadając potwierdzenia ich odbioru przez nabywcę oraz obniżała na ich podstawie podatek należny, to naruszyła art. 27 ust. 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00